Nowe obszary zastosowań dla robotów współpracujących

Preview
OnRobot
Reklama
Reklama

Nowo utworzona firma OnRobot, powstała z połączenia trzech międzynarodowych firm On Robot, OptoForce i Perception Robotics, przedstawiła na targach automatica 2018 w Monachium swoje pierwsze produkty od czasu fuzji.

Nowościami firmy OnRobot były chwytaki „Gecko Gripper", „Polyskin Tactile Gripper", „RG2-FT" oraz zmodernizowana technicznie już istniejąca linia produktowa czujników siły i momentu „HEX", wykorzystująca technologię firmy OptoForce, których zadaniem jest otwarcie nowych obszarów zastosowań robotów współpracujących przy jeszcze bardziej uproszczonym ich wdrażaniu.

Chcemy wnieść swój wkład w uruchomienie tego potencjału, idąc o krok dalej: jeszcze bardziej ułatwiając wdrażanie rozwiązań współpracujących i wprowadzając je w całkowicie nowe obszary zastosowań – to jest podstawowy cel przyświecający wszystkim naszym produktom, które przedstawiamy tu na targach automatica – powiedział podczas targów Enrico Krog Iversen, prezes OnRobot.

Reklama

Innowacyjny chwyt dzięki Gecko i technologii rodem z NASA
„Gecko Gripper" to całkowicie nowe podejście do chwytania materiałów. Chwytak został opracowany przez start-up Perception Robotics. Inspiracją dla tego modelu była natura. Wykorzystuje on do chwytania takie samo rozwiązanie jak stopy jaszczurki gekon: miliony cieniutkich włókien przyczepiają się do powierzchni detalu, wytwarzając mocne siły van der Waalsa. W rozwiązaniu „Gecko Gripper" firma OnRobot korzysta z licencji na koncepcję pierwotnie opracowaną w NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), którą doprowadziła do postaci umożliwiającej komercjalizację.

To niepowtarzalne szybko działające rozwiązanie eliminuje konieczność stosowania do przenoszenia dużych płaskich przedmiotów chwytaków podciśnieniowych oraz wymaganych do nich układów pneumatycznych. W odróżnieniu od chwytaków podciśnieniowych „Gecko Gripper" bez problemów przenosi także elementy porowate, takie jak płytki obwodów drukowanych. Chwytak jest kompatybilny z ramionami robotycznymi firm Universal Robots i Kawasaki. Wysoki poziom innowacyjności tego rozwiązania zaprowadził je do grona trzech finalistów walczących o tegoroczną prestiżową nagrodę IERA. Ta ciesząca się uznaniem w świecie robotyki nagroda za innowacyjność i przedsiębiorczość jest przyznawana podczas targów automatica.

Reklama

Lepsze czucie przy delikatnych detalach
Delikatny chwytak „Polyskin Tactile Gripper" (na zdjęciu głównym) jest również produktem Perception Robotics. To rozwiązanie przeznaczone do chwytania z wyczuciem: każdy z „palców” może być przemieszczany niezależnie, a w „opuszce” ma zabudowany czujnik siły nacisku. Dzięki temu chwytak może dokładnie wyczuć kształt detalu i właściwie dostosować do niego proces chwytania. Ta zdolność stanowi jego podstawową cechę wyróżniającą, szczególnie przy obsłudze elementów delikatnych lub o nieregularnych kształtach. Chwytak Polyskin Tactile Gripper również jest kompatybilny z robotami Universal Robots i Kawasaki.

Chwytak do montażu precyzyjnego
Oprócz już dobrze zadomowionego na rynku chwytaka „RG2" firma OnRobot wprowadza na rynek także jego nową odmianę: „RG2-FT" z wbudowanymi czujnikami siły i momentu oraz czujnikiem zbliżeniowym, dzięki czemu dokładnie rozpoznaje stan detali. Chwytak wykrywa zagrożenie wyśliznięcia się przedmiotu zanim jeszcze do niego dojdzie, dzięki czemu praca staje się bezpieczniejsza zarówno dla ludzi, jak i dla elementów. Ten model chwytaka szczególnie nadaje się do zastosowań przy montażu precyzyjnym i jest kompatybilny z lekkimi robotami firm Universal Robots i KUKA.

Szybsze instalowanie czujników
Z kolei seria produktów „HEX” firmy OnRobot – czujników siły i momentu wykorzystujących technologię firmy OptoForce – nie jest sama z siebie nowością, ale została znacząco zmodernizowana techniczne. Innowacje mają zasadniczo na celu dalsze ułatwienie i przyspieszenie instalacji i obsługi czujników: montaż jest obecnie nawet do 30% szybszy, po części dzięki zabudowaniu w czujniku na stałe zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowego, którego już nie trzeba zdejmować i montować oddzielnie podczas zakładania na ramię robotyczne. Ponadto masa czujników została zmniejszona o 20%. Nowy ulepszony pierścień uszczelniający lepiej zabezpiecza urządzenia „HEX" przed wnikaniem pyłów i wilgoci ze środowiska pracy.

Źródło: OnRobot

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama