Nowe otwarcie w stosunkach gospodarczych Polski i Kuby

Ministerstwo Rozwoju

Polscy przedsiębiorcy przebywali z misją gospodarczą na Kubie. Przewodniczył jej wiceminister rozwoju Paweł Chorąży. To pierwsze od wielu lat tak szeroko zakrojone przedsięwzięcie promujące współpracę gospodarczą pomiędzy Polską a Kubą i pierwsza od 7 lat oficjalna wizyty przedstawiciela Rządu RP na Kubie.

- Rozmowy przedsiębiorców będą dodatkowym impulsem dla dalszego rozwoju wzajemnej współpracy gospodarczej między naszymi krajami - powiedział wiceminister P. Chorąży.

- Polska jest zainteresowana budową stabilnej pozycji na Kubie i liczy na znaczący wzrost obrotów handlowych i współpracy inwestycyjnej. Jest ze mną ok. 20 przedstawicieli polskich firm, reprezentujących najważniejsze dziedziny naszej gospodarki - dodał.

Podczas wizyty, wiceszef resortu rozwoju uczestniczył w polsko-kubańskim forum biznesowym oraz konsultacjach w Ministerstwach: Handlu i Inwestycji Zagranicznych, Przemysłu, Energii i Górnictwa, Turystyki, a także Banku Centralnym, jak również wiodących sektorowych spółkach państwowych (farmacja, usługi medyczne/ochrona zdrowia).

Minister odwiedził również należące do spółki BioCubaFarma – Centrum Immunologii Molekularnej. Podczas spotkania omówiono możliwości rozwoju, w oparciu m.in. o spółki joint ventures oraz programy wymiany praktyk studenckich, polsko-kubańskiej współpracy w zakresie biotechnologii. P. Chorąży podkreślił znaczenie sektora farmaceutycznego, jako jednego z najbardziej innowacyjnych i proeksportowych w polskiej gospodarce.

W związku z szeroko zakrojonymi planami kubańskiej administracji w zakresie rozwoju infrastruktury turystycznej, omówiono możliwości dostaw polskich materiałów budowlanych oraz komponentów wyposażenia wnętrz na Kubę, jak również usług budowlanych. Podczas rozmowy poruszono również kwestie zwiększenia eksportu polskich wyrobów rolno-spożywczych (w tym mięsa drobiowego).

Strona kubańska, która jest świadoma wysokiej jakości polskiego sprzętu górniczego, zasugerowała organizację wizyty studyjnej na Kubie przez firmy z sektora, celem identyfikacji potencjalnych dziedzin współpracy.

Jako ostatnie, przeprowadzono konsultacje w Banku Centralnym Kuby, oraz w Banku Zagranicznym Kuby, celem analizy możliwości nawiązania współpracy w zakresie finansowania dostaw polskich produktów i usług.

Między Polską a Kubą nie istnieją aktualnie żadne umowy z dziedziny współpracy gospodarczej, które posiadałyby moc prawną. Duży wpływ na relacje Kuby z innymi krajami miało wznowienie stosunków dyplomatycznych między Stanami Zjednoczonymi a Kubą w lipcu 2015 roku. Są duże szanse, że kolejnym krokiem będzie zniesienie embarga USA wobec Kuby. Za taką decyzją od lat optuje Polska i inne kraje Unii Europejskiej na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę