Nowe technologie w grupie PGO

Łukasz Petrus, Grupa PGO, odlewnie © PGO

Udostępnij:

Dwa nowe projekty badawczo-rozwojowe realizuje grupa PGO. Oba są współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Po zakończeniu inwestycji odlewy uzyskiwane w zakładach grupy będą miały lepsze parametry wytrzymałościowe i jakościowe. Wartość obu realizowanych projektów to 85 mln zł.

Wdrożenie nowych technologii następuje w Odlewni Żeliwa Śrem i w Piomie-Odlewni w Piotrkowie Trybunalskim. Odbiorcami nowych odlewów będą m.in. branża energetyczna zarówno lądowa, jak i morska, sektor automotive, branża kolejowa, firmy zajmujące się podmorskim wydobyciem ropy i gazu oraz budową infrastruktury morskiej oraz wszystkie te, w których stosowane są produkty o coraz wyższych parametrach użytkowych.– Współczesne otoczenie biznesowe i zmiany zachodzące w przemyśle wymagają od nas szybkiego i jednocześnie elastycznego reagowania – podkreśla Łukasz Petrus, prezes zarządu PGO S.A. – Mając jednak świadomość wyzwań wynikających z charakteru przemysłu odlewniczego i kuźniczego, wiemy, że rozwoju, który jest odpowiedzią na te zmiany, nie powinniśmy opierać na niesprawdzonych technologiach i rozwiązaniach. Rozważnie i starannie planujemy przedsięwzięcia, których nadrzędnym celem jest takie unowocześnienie potencjału produkcyjnego spółek, aby dostarczać wyroby bardziej zaawansowane technologicznie, wyżej przetworzone, finalne, a tym samym pozwalające osiągnąć wyższą pozycję w łańcuchu dostaw. Staramy się rozwijać w sposób etapowy i zróżnicowany, ale na tyle konsekwentnie, by zwiększać kompetencje w każdej dziedzinie produkcji. Stąd nasze aktualne projekty innowacyjne – wyjaśnia Łukasz Petrus.

Projekt realizowany w Odlewni Żeliwa Śrem dotyczy „Innowacyjnej, wykorzystującej analizę termiczną ATD, technologii wytwarzania samozasilającego się, wysokojakościowego żeliwa do produkcji odlewów nowej generacji o podwyższonych parametrach jakościowych”. Z kolei w Piomie-Odlewni trwa wdrożenie projektu „Demonstracja technologii wytwarzania innowacyjnych odlewów staliwnych przeznaczonych do zastosowania w ekstremalnych warunkach eksploatacji”. Oba projekty są ściśle związane z realizacją „Strategii PGO na lata 2017–2020”.

Oczekiwany efekt współpracy z NCBR pozwoli na awans do grona najnowocześniejszych w tej branży producentów w Europie, którzy wykorzystują unikatowe, innowacyjne technologie produkcyjne. Nie interesuje nas jedynie wyrównanie szans w w odniesieniu do konkurencji. Myślimy długoterminowo, celujemy w te nisze rynkowe, których eksploatacja da nam możliwość zaoferowania rozwiązań bardziej zaawansowanych i unikatowych wobec działań naszych konkurentów.

– Globalizacja gospodarki światowej, ciągłe dążenie do poprawy procesów produkcyjnych i efektywności eksploatacji dostarczanych produktów, przy rosnących wymaganiach ekologicznych, wymuszają ciągłą pracę nad stosowanymi technologiami. To dodatkowo motywuje świadome firmy sektora przemysłowego do ciągłego doskonalenia i zdobywania nowej wiedzy – podsumowuje prezes Petrus.

 Źródło: Grupa PGO

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również