Nowe wiertła z końcówką PCD firmy Seco

Nowe wiertła CX1 i CX2 firmy Seco z końcówkami wykonanymi z diamentu polikrystalicznego oznaczają trwalsze narzędzia, większą produktywność i lepszą jakość otworów wierconych w kompozytach. 

W porównaniu do tradycyjnych wierteł PCD, z rdzeniem PCD lub podwójnie lutowanymi końcówkami, wersje CX1 i CX2 jeszcze skuteczniej zapobiegają rozwarstwianiu i pozostawianiu niedociętych włókien. Powodem jest zastosowanie płaskich lub okrągłych końcówek PCD (odpowiednio do wersji) na węglikowym korpusie wiertla. Ta nowa technologia PCD umożliwiła firmie Seco opracowanie pierwszego wiertła PCD z trzema rowkami (CX1), idealnego do wiercenia w kompozytach.

 Wg producenta wiertła CX1 i CX2 mają prawdopodobnie najostrzejsze i najtrwalsze krawędzie skrawające na rynku. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu końcówek wykonanych w całości z PCD. Są one znacznie ostrzejsze od wierteł z powłoką diamentową, która pokrywa krawędzie skrawające i w efekcie je stępia. Inne zalety nowych wierteł z końcówkami PCD to dopasowanie do wysokiej prędkości skrawania, niski współczynnik tarcia, dobra przewodność cieplna, możliwość wielokrotnego ostrzenia krawędzi oraz niezawodność procesu.

Podczas wiercenia w kompozytach płaskich trzeci rowek wiertła CX1 zapewnia lepszą stabilność w otworze, a także mniejsze wibracje i doskonałą kołowość otworu. Ponadto zaokrąglona końcówka wiertła CX1 jest wykonana w geometrii dwukątowej, która istotnie ogranicza efekt pozostawiania niedociętych włókien i rozwarstwiania podczas wiercenia czystych kompozytów. Szlifowanie wierteł w tej złożonej geometrii byłoby niemożliwe w przypadku tradycyjnych lutowanych i podobnych wierteł PCD. Dodatkowo okrągła końcówka umożliwia nawet trzykrotną regenerację i ostrzenie narzędzia.

Wiertło CX2 charakteryzuje się płaską powierzchnią przyłożenia, odpowiednią do obróbki wielowarstwowych materiałów kompozytowych zawierających aluminium lub tytan. W przypadku takiej geometrii można stosować płaską końcówkę PCD, ponieważ kąt wierzchołkowy wiertła wynosi 180°. Zapewnia to dobre właściwości łamania i odprowadzania wiórów, a ponadto ogranicza ryzyko uszkodzenia otworu przez metalowe wióry podczas przechodzenia przez różne warstwy kompozytu i metalu. Dzięki temu powierzchnia materiału pozostaje nienaruszona.

Obie serie - CX1 i CX2 - obejmują szereg wierteł do wykonywania otworów o średnicy od 3,26 do 9,53 mm (od 0,125" do 0,375"). Geometrię wiertła można wzbogacić o fazę, co poszerzy spektrum zastosowań.

 Więcej informacji dotyczących wierteł CX1 i CX2 można znaleźć na stronie internetowej www.secotools.com

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę