Nowoczesne techniki magazynowe w polskim wojsku

Baumalog, Modula © Baumalog

Udostępnij:

W ratownictwie morskim liczy się szybkość i skuteczność działania. Śmigłowce wykorzystywane do akcji muszą być w pełni sprawne i odpowiadać potrzebom rozwijającej się polskiej armii. Jednym z technologicznych rozwiązań wspierających odpowiednie przechowywanie i serwisowanie części do helikopterów Anakonda jest system regału automatycznego Modula dostarczony przez polską firmę Baumalog.

Gdy do 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie dociera sygnał do startu, piloci mają sekundy na poderwanie swoich maszyn do lotu. Śmigłowce ratownictwa morskiego Anakonda muszą być sprawne i w każdej chwili gotowe do udziału w akcji ratowania życia. Aby spełnić ten warunek, niezbędna jest obsługa i konserwacja części do maszyn na najwyższym poziomie. W Darłowie wszystkie podzespoły do śmigłowców przechowywane są w przedwojennych budynkach dawnej lokomotywowni. Nie jest to jednak podupadły zabytek, ale magazyn wyposażony w najnowocześniejsze systemy magazynowe.Rewolucja w starej lokomotywowni
W czasie II wojny światowej w budynku lokomotywowni w Darłowie stacjonował tabor, który transportował m.in. 350-tonowe niemieckie działo Dora. Dzisiaj historyczne budynki w niczym nie przypominają zabytków sprzed lat. Polskie siły zbrojne nie tylko bowiem modernizują sprzęt wojskowy, ale też inwestują w infrastrukturę. Wykonano gruntowny remont przedwojennego hangaru, przeprowadzono renowację dachu, starej posadzki i całej elewacji. Prawdziwa rewolucja jednak nastąpiła na poziomie rozwiązań technologicznych dotyczących wyposażenia starej lokomotywowni. Pełni ona obecnie funkcję magazynu dla części śmigłowcowych i jest miejscem ich serwisowania, dlatego dostarczono tam skonstruowany specjalnie na potrzeby jednostki automatyczny regał magazynowy Modula.

Uruchomiony dla wojska system składowania wyposażony jest w indywidualny system klimatyzacji, dzięki któremu części do śmigłowców mają zapewnioną stałą temperaturę i optymalną wilgotność powietrza przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne – co jest niezmiernie istotne dla ich żywotności. Bez takiego rozwiązania w nieogrzewanej hali Darłowa nie udałoby się zapewnić im odpowiednich warunków przechowywania.Niewielka powierzchnia, duża pojemność
Główną zaletą zastosowania regałów automatycznych Modula jest oszczędność powierzchni. Wyposażono je w windę transportującą, dzięki czemu półki wewnątrz zabudowy zajmują małą powierzchnię, zapewniają dużą objętość składowania i optymalnie wykorzystują przestrzeń magazynu o wysokości ponad 11 m. System przechowywania obsługiwany jest komputerowo, co zapewnia szybki i łatwy dostęp do każdej niezbędnej części. Wystarczy tylko wybrać w programie element potrzebny w danej chwili, a sterowanie regału dostarczy go na odpowiedniej półce do okna dostępowego.

Wyłączną kontrolę nad dostępem do magazynowanych podzespołów ma administrator systemu, który decyduje o tym, kto pobiera części. To istotne, bo w przypadku magazynów wojskowych ograniczenie wglądu do zasobów jednostki przez osoby niepowołane jest absolutną koniecznością. Innowacyjne rozwiązania magazynowe dostarczane przez inżynierów Baumalog gwarantują również automatyczne kontrolowanie stanów magazynowych. Zapewnia to wygodę użytkowania i oszczędność w utrzymaniu śmigłowców.

Rozwiązania oferowane przez Baumalog powoli stają się w polskich siłach zbrojnych standardem. Osiem automatycznych regałów Modula z powodzeniem funkcjonuje w wojskowych bazach logistycznych w Pile i Kutnie, a kilka zakładów zbrojeniowych na terenie Polski wykorzystuje skonstruowane przez Baumalog systemy automatycznego składowania blach, profili, prętów i płyt – regały MonoTower i TwinTower.


Marcin Kozłowski

Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również