Nowoczesne technologie produkcji z Tajwanu

Raven Media

13–15 listopada br. w Polsce gościła delegacja kluczowych tajwańskich producentów inteligentnych maszyn do obróbki metali, którzy zaprezentowali swoje rozwiązania dla przemysłu motoryzacyjnego.

Wizyta tajwańskiej delegacji nikogo specjalnie dziwić nie powinna – Tajwan jest jednym ze światowych liderów (4. miejsce) eksportu obrabiarek i od wielu lat ściśle współpracuje z Polską. W bieżącym roku był 7. największym dostawcą do Polski obrabiarek i akcesoriów (skok z 11. miejsca w 2018 r.) – z 17-procentowym wzrostem importu względem roku poprzedniego.

Pozycja ta odzwierciedla konkurencyjne możliwości badawczo-rozwojowe Tajwanu jako miejsca, gdzie wytwarza się produkty doskonałej jakości, spełniające wysokie wymagania polskich producentów – podkreśla Paweł Kotański, menedżer polskiego oddziału TAITRA (Taiwan External Trade Development Council – Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zagranicznego). To rządowa organizacja non-profit, której zadaniem jest wspieranie wymiany handlowej Tajwanu z krajami na całym świecie.

Do Polski na trzy dni przyjechali producenci centrów obróbkowych, szlifierek i spawarek, którzy zaprezentowali polskim przedsiębiorcom inteligentne rozwiązania w zakresie technologii obróbki metali, przeznaczone głównie dla przemysłu motoryzacyjnego. Sektor ten reprezentowały wiodące tajwańskie firmy: KAO MING Machinery, Palmary Machinery, SIGMA CNC Technology Machinery i DA JIE Electricity Machinery Industrial. Firmy te mogą pochwalić się dużym doświadczeniem i współpracą z takimi markami jak: BMW, Mercedes, Toyota, Maserati, Porsche, Land Rover, Honda, Ford, Nissan czy Mitsubishi.

Polska z potencjałem

To moja pierwsza wizyta w Polsce – mówi Andrea Chen, Sales Dept./Section Manager w firmie KAO MING Machinery, która jest tajwańskim liderem produkcji obrabiarek, posiadającym w swojej ofercie m.in. dwukolumnowe centra obróbkowe, pięcioosiowe centra obróbkowe, pionowe centra obróbkowe i hydrauliczne wiertarki promieniowe. – Nasze maszyny są zaawansowane technologicznie, dlatego chętnie sięgają po nie producenci części samochodowych i silników z USA i Europy. W Europie naszym głównym rynkiem zbytu są Niemcy, z którymi wasz kraj jest silnie powiązany gospodarczo, zwłaszcza jeśli popatrzymy na przemysł motoryzacyjny, który odgrywa ważną rolę w strategii naszej firmy. Szukamy więc w Polsce lokalnego dystrybutora, który mógłby nas tutaj reprezentować, gdyż do tej pory obsługiwaliśmy wasz rynek przez agentów z Niemiec – dodaje Andrea Chen.

Elyn Huang, Sales Dept./Section Manager w Palmary Machinery, kolejny już raz odwiedziła Polskę. Ostatni raz była tutaj 10 lat temu, przy okazji targów w Poznaniu. – Mamy tutaj dystrybutora, ale chciałam mieć bieżący obraz sytuacji waszego rynku i przemysłu, stąd moja wizyta – zaznacza. Jak przyznaje Elyn Huang, Palmary Machinery dostarcza maszyny praktycznie do każdej branży przemysłowej – począwszy od motoryzacji, przez lotnictwo, energię odnawialną, druk 3D, na medycynie kończąc. Trafiają one niemal w każdy zakątek świata, na którym wiodącymi rynkami są Chiny, Japonia i USA. W Polsce firma Palmary Machinery skupiła się na promocji wielofunkcyjnych szlifierek. – Polska jest dla nas bardzo ważna, widzimy tutaj duży potencjał inwestycyjny. Poza Rosją to główny rynek w Europie, na który eksportujemy nasze maszyny. A jeśli popatrzymy szerzej, to zajmujecie 10. miejsce w naszym portfelu zamówień. Dostrzegamy jednak jeszcze większy potencjał sprzedażowy w waszym kraju, dlatego mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości wspólnie poprawimy ten wynik.

Przedstawiciel firmy Sigma CNC przyjechał do Polski zaprezentować centra obróbcze CNC (w tym dwukolumnowe) oraz precyzyjne szlifierki. – Produkujemy maszyny do różnych części samochodowych i form wtryskowych. Wiem, że Polska jest krajem o bardzo dużym potencjale w Europie, a branża motoryzacyjna ma się tutaj bardzo dobrze, dlatego chcieliśmy pokazać, co potrafią nasze maszyny – mówi Daniel Chuang, Special Assitant to GM, SIGMA CNC Technology Machinery.

SIGMA CNC to stosunkowo młoda, bo zaledwie 20-letnia firma, dlatego – jak zaznacza Daniel Chuang – swoją przewagę konkurencyjną stara się budować poprzez innowacyjność i wydajność oferowanych rozwiązań. – Dysponujemy własnym zespołem badawczo-rozwojowym skupiającym się na projektowaniu zaawansowanych maszyn, które sprostałyby wymaganiom precyzyjnej obróbki w erze high-tech. I choć takie zagadnienia jak Przemysł 4.0 czy Smart Factory nie są nam obce, to największą wagę przykładamy do jakości naszych maszyn, która jest najważniejsza, jeśli chodzi o wykonanie produktu finalnego – podkreślił Daniel Chuang.

Kolejną firmą, która przyjechała do Polski, jest DA JIE Electricity Machinery Industrial. To wiodący producent spawarek w Azji, który swoje rozwiązania dostarcza na cztery kontynenty, do ponad 55 krajów, głównie do przemysłu samochodowego i maszynowego. – Produkujemy maszyny o wysokiej jakości i wydajności. Potwierdzeniem tego jest fakt, że zaufali nam znani japońscy producenci samochodów. Nasze rozwiązania są nie tylko innowacyjne i podążają za obecnymi trendami, ale też, co równie ważne, charakteryzują się energooszczędnością – zaznacza Silver Hsieh, R&D High Engineer w DA JIE Electricity Machinery Industrial. – Nasze zautomatyzowane aplikacje sprawdzą się w produkcji wałów korbowych, zaworów silnika, sprężyn amortyzujących, pedałów hamulca, rur wydechowych, amortyzatorów, zderzaków czy zbiorników paliwa. Niedawno dostarczyliśmy dwie linie produkcyjne do jednego z zakładów w Turcji, która należy do grona głównych graczy rynku motoryzacyjnego w Europie. Polska ma także olbrzymi potencjał, a branża motoryzacyjna bardzo wiele znaczy w waszej gospodarce, dlatego widzimy tu możliwości inwestycyjne – podkreśla Silver Hsieh.

W poszukiwaniu klientów

Pierwszego dnia tajwańska delegacja odwiedziła odbywające się w podwarszawskim Nadarzynie Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych – Warsaw Industry Week 2019. Po przywitaniu przez organizatora delegacja odwiedziła Klaster Obróbki Metali, gdzie spotkała się z wybranymi producentami i dystrybutorami.

Następnie zwiedziła pozostałe salony tematyczne, żeby zapoznać się z wystawcami i trendami, które panują na rynku w obszarach specjalizacji poszczególnych firm. Tajwańska delegacja spotkała się też z przedstawicielami mediów branżowych, a po południu odwiedziła w Warszawie firmę Gerda Hydomat – producenta części tłoczonych dla motoryzacji i AGD – z którą rozmawiała o możliwościach współpracy.

Kolejny dzień był nie mniej intensywny. Rozpoczął się od wizyty w zakładzie Borg Automotive w Zduńskiej Woli, który zajmuje się regeneracją rozruszników i alternatorów, zacisków hamulcowych, kompresorów klimatyzacji oraz zaworów EGR, a zakończył w warszawskim hotelu InterContinental, gdzie wieczorem odbyło się wydarzenie Taiwan Smart Machinery Night. Jego celem była promocja inteligentnych rozwiązań w zakresie obróbki metali głównie dla sektora motoryzacyjnego oraz podniesienie wiedzy na temat tajwańskich marek maszyn na polskim rynku.

Podczas spotkania wystąpienia mieli: Jasmine Teng – dyrektor Taiwan Trade Center Warsaw, polskiego oddziału TAITRA, Weber Shih – przedstawiciel i szef Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce oraz Marcin Budziewski – kierownik Biura Prasowego Polskiej Izby Motoryzacji. Jasmine Teng przybliżyła gościom sytuację rynku maszynowego w Tajwanie, a także możliwości współpracy z biurem TAITRA. Goście wydarzenia mogli też dowiedzieć się więcej o organizowanych przez TAITRA targach branżowych – związanych zarówno z przemysłem motoryzacyjnym (Taipei AMPA), jak i obrabiarkowym (TIMTOS).

Po prezentacjach goście i delegacja przeszli do części networkingowej. W sumie wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób, wśród których byli także działający na polskim rynku dystrybutorzy maszyn już współpracujący z tajwańskimi firmami, jak chociażby Jazon czy Richo Polska.

Dzięki temu wydarzeniu można było przybliżyć polskim firmom nowoczesne rozwiązania produkcyjne dla przemysłu obróbki metali oraz zaprezentować konkurencyjność tajwańskich firm w tym sektorze – opowiada Paweł Kotański.

Ostatniego dnia delegacja pojechała do Białegostoku, gdzie odwiedziła zakład firmy Promotech, producenta szerokiej gamy zaawansowanych technologicznie, profesjonalnych elektronarzędzi i sprzętu dla przemysłu. Wzięła też udział w workshopie w Klastrze Obróbki Metali w Białymstoku, gdzie spotkała się z firmami Samasz (producent maszyn rolniczych) oraz AC S.A. (producent samochodowych instalacji gazowych). Delegacja z Tajwanu wysłuchała również prezentacji na temat Klastra i potencjału tego regionu Polski.

Inicjatorem i organizatorem wizyty tajwańskiej delegacji w Polsce był rodzimy oddział organizacji TAITRA.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę