Nowoczesny magazyn komorowy

Zabezpieczenie przed owadami to zajęcie wymagające szczególnej precyzji – to samo dotyczy zarządzania magazynem i towarami w firmie Lämmermann Systeme, która dostarcza wysokogatunkowe siatki i rozwiązania chroniące właśnie przed owadami.

Przedsiębiorstwo postawiło sobie za cel znaczne powiększenie pojemności magazynu, przy jednoczesnym przyspieszeniu przepływu pracy. Pomogły w tym rozwiązania Remmert. Obecnie zakres usług zautomatyzowanego systemu magazynu komorowego umożliwia firmie Lämmermann realizację zleceń klientów w krótszym czasie, co przekłada się na wzmocnienie pozycji na tle konkurencji.

Po ponad 17 latach użytkowania okazało się, że dotychczasowy system magazynowania w firmie Lämmermann nie jest już w stanie zaspokajać obecnych wymagań rynkowych. Oprócz powolnego systemu transportu wewnętrznego,  pojemność magazynowa wynosząca 280 ton była znacznie za mała. Wraz z planowaną budową nowego magazynu, pojemność magazynowa miała zwiększyć się do około 2000 ton w ok. 1000 miejscach magazynowych. Ponadto kluczowe znaczenie miało skrócenie czasu potrzebnego do komisjonowania łącznie ponad 100 gatunków profili aluminiowych oraz ich właściwe magazynowanie na stelażach. Już na początku fazy koncepcyjnej konieczna okazała się więc zmiana struktury magazynu. 

Po krótkich poszukiwaniach partnera, dostawcą, który dysponuje rozwiązaniami odpowiadającymi na potrzeby Lämmermann, okazała się firma Remmert. – Oprócz płynnej komunikacji od zapytania, aż po wykonanie, przede wszystkim przekonały nas specjalistyczne kompetencje oraz szeroka sieć zewnętrznych dostawców pozyskanych do realizacji projektu – podkreśla Alexander Weher, prezes Lämmermann Systeme.

Projekt dopasowany do potrzeb

Po dokładnej analizie wymagań klienta szybko okazało się, że żądana wydajność jest możliwa tylko w przypadku magazynu komorowego – wyjaśnia Frank Baudach, kierownik sprzedaży w firmie Remmert. Specyfika magazynu komorowego umożliwia ukośny ruch urządzeń do obsługi regałów oraz szybkie zestawianie potrzebnych towarów.

Także inne procesy magazynowe zostały zaprojektowane pod kątem maksymalizacji wydajności. Oprogramowanie logistyczne Remmert PRO WMS zapewnia, że wszelkie, nawet krótkie dystanse są zawsze pokonywane bez tzw. „pustych przebiegów”. W ten sposób można szybko dotrzeć do każdego potrzebnego towaru, a magazyn charakteryzuje wysoka przepustowość. 

Podczas opracowywania bryły magazynu starano się optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię, zachowując przepustowość. Do tego celu skonstruowano silos ze stelażem stanowiącym konstrukcję nośną dla dachu i ścian, o długości ok. 50 metrów, szerokości ponad 20 metrów i wysokości około 15 metrów. Załadunek i rozładunek materiału w magazynie odbywa się przy użyciu dwóch wózków zapewniających pracę na zmianę, tak aby czas oczekiwania operatora był jak najkrótszy. 

Gotowość do rozbudowy

Od uruchomienia nowego magazynu w kwietniu 2018 roku, przepustowość Lämmermann w nowym systemie magazynowania wzrosła o średnio sześć ton dziennie. – W przyszłości planujemy rozszerzenie naszego asortymentu produktów. Dzięki modułowej konstrukcji systemu Remmerta, mamy gwarancję bezpieczeństwa inwestycji, którą będziemy mogli łatwo rozbudować w zależności od zmieniających się potrzeb naszego przedsiębiorstwa – podsumowuje Alexander Weher.

Źródło: Remmert

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę