Nowoczesny magazyn zbóż

Fotolia

 

W sercu Wielkopolski, jednym z głównych regionów rolniczych naszego kraju, powstał kompleks magazynowo-laboratoryjny. W ramach inwestycji firma Jakon na blisko jednohektarowej działce wybudowała nowoczesną halę magazynową z zapleczem laboratoryjno-biurowym o łącznej powierzchni około 4 tysięcy m2

Wielkopolska należy do regionów Polski, w których rokrocznie zbierana oraz skupowana jest największa ilość zbóż. Aby wyróżnić się na tym wymagającym rynku i zdobyć przewagę konkurencyjną, należy inwestować w nowoczesne technologie, które gwarantują odpowiednie warunki dla przechowywania zbóż oraz są w stanie profesjonalnie i szybko obsłużyć kontrahentów.

Wieloobiektowy kompleks
Inwestycja rozpoczęta we wrześniu 2013 r. przez jedną z firm zajmujących się skupem i handlem zbożem polegała na budowie hali magazynu płaskiego do składowania zbóż wraz z obiektami i urządzeniami procesu technologicznego oraz budynku laboratoryjno-technicznego z funkcją biurową. Magazyn składowania wyposażono w pełni automatyczną nowoczesną technologię pozwalającą uzyskać wymagane parametry czystościowe, wilgotnościowe i jakościowe przechowywanego zboża. Kompleks obejmuje pomieszczenia kontroli jakości oraz laboratorium pomiarowe. Projektem wykonawczym, budową wszystkich obiektów oraz nadzorem nad montażem technologii zajęła się firma Jakon z Tarnowa Podgórnego. O jej wyborze na projektanta i generalnego wykonawcę inwestycji zadecydowało ponad 25-letnie doświadczenie Jakon na rynku budowlanym na terenie całego kraju. Spółka specjalizuje się w budowie hal produkcyjnych i magazynowych dla wszystkich branż, w tym rolno- spożywczej, które wyposaża w najnowsze technologie produkcji oraz składowania. Nie bez znaczenia było zaufanie, którym firmę Jakon obdarzyły znane marki, takie jakie Nestle, AB Foods czy Volkswagen.

Nowoczesny system odbioru i składowania zbóż
Całkowita powierzchnia zabudowy wyniosła dokładnie 3680 m2, a wzniesiono na niej obiekty o łącznej kubaturze 32 664,9 m3. Magazyny mają pojemność użytkową 10 tys. ton. Ciekawostką jest fakt, że w kompleksie zdecydowano się zastosować technologię składowania zboża w płaskim magazynie, która w Polsce – w przeciwieństwie do krajów zachodnich – nie jest tak popularna. Magazyn ten podzielony jest na sześć komór. Poza tym w skład układu technologicznego wchodzą: linia przyjęcia zboża, linia transportu zboża, czyli przenośniki łańcuchowe, podnośniki kubełkowe i taśmowe o łącznej wydajności 100 t/h, czyszczalnia, silosy magazynowe oraz suszarnia.

W obiekcie można wyróżnić dwie strefy: przyjęcia i przygotowania do dalszego przechowywania. Strefa pierwsza jest całkowicie zautomatyzowana, a dostarczone zboże jest kontrolowane: w momencie przyjazdu do składu pobierane są próbki, które trafiają do części laboratoryjnej na badanie. W laboratorium sprawdzane są przede wszystkim stopień wilgotności zboża, zanieczyszczenia, zapylenia oraz ciężar ziaren. Urządzenia na linii przyjęcia działają w sposób zautomatyzowany, z minimalną ingerencją obsługi w pracę maszyn. Włączanie, utrzymanie w ruchu i kontrola pracy ciągów technologicznych odbywa się przez sterowanie programem komputerowym. Zanim zboże trafi do hali magazynowej – elewatora, jest czyszczone w czyszczarce sitowo-powietrznej, a następnie suszone w suszarni. Ziarno może być również transportowane z ominięciem czyszczalni i podane bezpośrednio do płaskiego magazynu. O drodze, jaką pokonają ziarna, decyduje zawsze jakość dostarczanego zboża, czyli poziom jego zanieczyszczenia, zapylenia oraz wilgotności.

Strefa magazynowa podzielona jest na sześć komór ścianami działowymi o wysokości 5 m każda, a poszczególne komory można łączyć ze sobą. Wyzwaniem dla budowniczych tej części obiektu było zapewnienie jego stateczności, przy uwzględnieniu oporu zboża z obu stron ścianek działowych. Zapełnianie komór odbywa się automatycznie przez taśmociąg, który równomiernie rozsypuje zboże do komór. Wilgotność ziaren pozostaje pod stałą kontrolą, co jest niezwykle istotne dla niedopuszczenia do przekroczenia granicy wybuchowości pyłu zbożowego bądź zepsucia przechowywanych zbóż. Zbyt duża wilgotność sprzyja rozwojowi mikroorganizmów i szkodników. Zarodniki grzybów przenoszone z kurzem i pyłem kiełkują już w momencie, gdy wilgotność ziarna przekroczy 15%. Prawdopodobieństwo zaistnienia tego procesu ten wzrasta wielokrotnie wraz ze wzrostem wilgotności ziarna.

Wpływ na stan zboża mają także wilgotność i temperatura powietrza. W opisywanym magazynie w celu utrzymania odpowiedniego poziomu temperatury w ścianach zewnętrznych zaprojektowano otwory, przez które wprowadzone zostały rury napowietrzające.

Gwarancja jakości
Wszystkie rozwiązania zastosowane w obiektach kompleksu magazynowo- laboratoryjnego sprawiają, że zapewnia on sprawne przyjmowanie dostaw zbóż oraz wysoką jakość ich składowania. System odbioru pozwala na szybką obsługę dostawców, bez czekania w kolejkach, a badanie dostaw w laboratorium na miejscu skraca czas przyjęcia towaru oraz gwarantuje, że do magazynu trafi zboże tylko wysokiej jakości. Z kolei stały monitoring stanu zbóż przechowywanych w magazynie zapewnia utrzymanie tej jakości przez cały okres składowania.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę