Nowość: Eplan Design Space Exchange

Eplan

Intergracja systemów sterowniczych przy wykorzystaniu ograniczonej przestrzeni może być prawdziwym wyzwaniem. Nowy program Eplan Design Space Exchange upraszcza tworzenie modeli wirtualnych inżynierom systemów elektrycznych i sterujących.

DSE obsługuje wymianę danych pomiędzy konstrukcją mechaniczną a technologią systemów sterowania w konstrukcji szaf rozdzielczych i sterowniczych. Ten moduł rozszerzający dla środowiska Eplan Pro Panel Professional jest po raz pierwszy dostępny dla Platformy Eplan 2.4. Zapewnia kompatybilność z Autodesk Inventor w wersjach 2014 i 2015.  – Bez określenia rodzaju obudowy nie można stworzyć planu montażowego, a bez planu montażowego nie ma finalnej konstrukcji obudowy. Ten dylemat pozwala teraz rozwiązać moduł Design Space Exchange – wyjaśnia Thomas Weichsel, menadżer produktu z Eplan.

DSE bazuje na projekcie mechanicznym ze sparametryzowanymi modelami geometrycznymi 3D, podczas opracowywania których wzięto pod uwagę szczegółowe wymogi w zakresie ich lokalizacji na panelu lub w szafie sterowniczej. DSE korzysta z przestrzennych danych CAD projektu szafy sterującej. Projekt przestrzenny, tworzony wewnątrz tej przestrzeni montażowej, odwołuje się do koncepcji automatyki z projektu elektrycznego. Cały osprzęt przeznaczony do instalacji zostaje zamontowany wirtualnie, biorąc pod uwagę uwarunkowania przestrzenne i wymogi producenta w zakresie minimalnej odległości brzegów obudowy od innych obiektów.

Okablowanie prototypu wirtualnego

Otwory instalacyjne, gwinty, sloty i wycięcia zostają automatycznie włączone do kolejnej fazy montażu. Po zakończeniu wirtualnego projektu generowane są niezbędne dane otworów instalacyjnych, gwintów, slotów i wycięć do integracji w przestrzennym modelu inżynieryjnym. DSE dokonuje następnie interpretacji danych i obiektów na stronie Autodesk Inventor i tworzy spójny model produkcyjny obejmujący wszystkie komponenty, otwory i wycięcia. Jest to model w pełni sparametryzowany w natywnej formie danych geometrycznych Autodesk Inventor. Tak więc w projekcie mechanicznym może być zintegrowana procedura produkcyjna z danymi przetwarzania, listą materiałów (BOM) i szkicami mechanicznymi.

Podczas gdy projekt mechaniczny stanowi podstawę do produkcji obudów, projektant systemu elektrycznego może skompilować całą dokumentację produktu finalnego do zautomatyzowanego montażu listew zaciskowych i wiązek przewodów, wraz ze wszystkimi niezbędnymi schematami, diagramami montażowymi, wykazem materiałów, listą urządzeń, listą połączeń i danymi.

Synchronizacja danych interdyscyplinarnych redukuje potencjalne źródła błędów i koszty projektowania produktu. Pozwala zaoszczędzić czas i poprawić jego jakość – mówi Weichsel.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę