Nowości w branży przecinarek plazmowych w 2019 roku

W pełni automatyczne i szybkie znakowanie atramentowe na elementach wyciętych plazmą, nowoczesne systemy bezpieczeństwa oraz nowa klasa agregatów plazmowych "STANDARD+" – to tylko niektóre z nowinek technologicznych, które będą miały swoją premierę podczas tegorocznej edycji Targów STOM-BLECH & CUTTING w Kielcach.

O najnowszych trendach w branży przecinarek plazmowych, nowoczesnych technologiach oraz korzyściach, jakie oferują dla przedsiębiorców rozmawiamy z Pawłem Matejczykiem, szefem działu sprzedaży maszyn firmy STIGAL.

Panie Pawle, firma STIGAL przyzwyczaiła nas już do ciekawych premier w dziedzinie cięcia plazmowego prezentowanych podczas Targów STOM-BLECH & CUTTING. Z Waszego punktu widzenia, jako wiodącego producenta tego typu maszyn, czym charakteryzują się nowoczesne przecinarki plazmowe? Czy podczas tej edycji targów również zaprezentujecie coś nowego?

Rynek przecinarek plazmowych cały czas się rozwija, a jego głównym motorem napędowym są zmieniające się oczekiwania klientów. Maszyna CNC do cięcia plazmowego to dzisiaj w wielu zakładach synonim "szwajcarskiego scyzoryka", czyli wielofunkcyjnego urządzenia oferującego szerokie możliwości produkcyjne, które pozwala na dostosowanie się do stale zmieniających się potrzeb. Przecinarki oferowane przez nas pozwalają na jakościowe cięcie z wysoką powtarzalnością zarówno płaskich arkuszy blachy, jak również kształtowników lub rur. Specjalistyczne wersje naszych maszyn, takie jak PRO Master3D, pozwalają dodatkowo na cięcie materiału z jednoczesnym ukosowaniem krawędzi, co daje jeszcze szersze możliwości i czyni te maszyny bestsellerami wśród firm z branży stoczniowej, konstrukcyjnej oraz dla producentów maszyn i urządzeń. Rok 2019 to w naszym odczuciu rok optymalizacji i przyspieszenia produkcji, dlatego postawiliśmy mocno na rozwój mtod pozwalających osiągnąć ten cel. Już po pierwszych reakcjach klientów wiemy, że nie tylko udało nam się spełnić ich oczekiwania, ale również je przekroczyć.

Mocne słowa. Co zatem zaoferujecie swoim klientom w tym roku?

Produkujemy maszyny z najwyżej półki i nasi klienci oczekują coraz więcej nawet od naszych podstawowych produktów, dlatego całkowicie przedefiniowaliśmy pojęcie "standardu" tworząc maszynę DYNAMIC X-PRO. Jej premiera odbędzie się na tych targach. To całkowicie nowa, naszpikowana nowoczesnymi technologiami przecinarka plazmowa, będącą ewolucją oraz połączeniem dwóch bestsellerów ostatnich lat: maszyn DYNAMIC oraz DYNAMIC SpeedHQ.

Czym różni się DYNAMIC X-PRO od innych przecinarek plazmowych na rynku?

Najprościej mówiąc wszystkim. DYNAMIC X-PRO swoimi parametrami wyznacza nowy standard w segmencie przecinarek plazmowych, począwszy od nowego układu jednego oferującego prędkość na poziomie 30 m/min, przez całkowicie kompaktową budowę oraz bogate wyposażenie standardowe, aż po nowoczesne systemy bezpieczeństwa oraz nietuzinkowy design. Już na etapie projektowym postawiliśmy sobie za cel osiągnięcie prędkości oraz sztywności na poziomie naszych topowych maszyn. Zmodyfikowany układ jezdny pozwolił nam osiągnąć wysoką prędkość przejazdową przy zachowaniu wysokiej precyzji prowadzenia narzędzia, szczególnie podczas wykonywania dynamicznych zwrotów. Gwarantuje to uzyskanie najwyższej jakości cięcia przy skomplikowanych detalach z dużą ilością ostrych naroży. Aby zapewnić odpowiedni dla tak wysokiej dynamiki maszyny poziom bezpieczeństwa, opracowaliśmy nowoczesny system ochrony obszaru pracy Guard Line-S, który oczywiście spełnia normę PN-EN ISO 17916. Wymieniając dalej, to co do tej pory było opcjonalne stało się standardem. Nasi klienci otrzymają teraz z każdą maszyną zintegrowany Laserowy Wskaźnik Położenia LWP oraz Moduł Punktowania Plazmowego MPP. Pierwszy z tych modułów ułatwi i przyspieszy dokładne pozycjonowanie palnika przed rozpoczęciem cięcia, a drugi pozwoli na punktowanie detali, zarówno w celach wyznaczenia miejsca wiercenia otworów, jak również wyznaczenia linii cięcia, gięcia czy spawania. Aby obsługa maszyny była jeszcze wygodniejsza, prostsza i bardziej intuicyjna, zastosowaliśmy nowoczesny panel sterujący wyposażony w panoramiczny ekran dotykowy o przekątnej aż 21,5 cala. Został on umieszczony na ruchomym ramieniu, całkowicie zintegrowanym z konstrukcją maszyny. Rozwiązaniem takim osiągnęliśmy nie tylko jeszcze większą ergonomię użytkowania, ale również w pełni kompaktową budowę maszyny, która znacznie przyspiesza i ułatwia jej montaż czy relokację. Wisienką na torcie jest odświeżony design, który sprawia, że nie sposób pomylić DYNAMIC'a X-PRO z jakąkolwiek inną maszyną na rynku, a patrząc na nią trudno oprzeć się wrażeniu, że to maszyna pochodząca z przyszłości. Oczywiście to jeszcze nie wszystkie cechy, które wyróżniają tą przecinarkę na tle konkurencji, ale są to główne nowości, których jak widać naprawdę jest w niej wiele.

Czy poza nowościami zaimplementowanymi na tej maszynie, przedstawicie jakieś nowe rozwiązania dla pozostałej gamy produktów?

Dwoma kolejnymi nowościami, jakie zaprezentujemy w tym roku, są suport drukujący INK-100 oraz bezprzewodowy sterownik EasyCONTROL. Suport drukujący INK-100, który obecnie dostępny jest dla przecinarek plazmowo-gazowych PRO Master3D, pozwala na bardzo szybkie opisywanie detali znakami alfanumerycznymi przy użyciu atramentu. W przeciwieństwie do obecnie najczęściej stosowanego trasowania, bądź punktowania plazmowego, metoda ta nie wpływa na strukturę materiału oraz jest bardzo szybka. Dzięki INK-100 w końcu możemy zapomnieć o pisakach, pisaniu pędzelkiem, czy odklejających się naklejkach, zapewniając powtarzalne i bezbłędne oznakowanie detali. Jest to kluczowe w procesie ich identyfikacji i kontroli dla firm o bardzo dużej różnorodności produkcji, bądź tnących usługowo. Dodatkowym plusem jest fakt, że oznaczenia te można potem łatwo usunąć, nie pozostawiając śladu na materiale. Druga nowość to EasyCONTROL, lekki i poręczny pilot bezprzewodowy, przeznaczony do maszyn STIGAL, który umożliwia sterowanie przecinarką plazmową z dowolnego miejsca w strefie pracy maszyny. EasyCONTROL zapewnia bardzo responsywną reakcję na polecenia operatora, tym samym bardzo przyśpiesza pracę, zwłaszcza w przypadku maszyn o dużym zakresie roboczym.

Zapowiedzieliście również wprowadzenie na rynek nowej klasy agregatów plazmowych. Czy te urządzenia rzeczywiście pozwalają osiągnąć lepsze rezultaty cięcia mniejszym kosztem?

Do tej pory na rynku dostępne były dwie klasy agregatów plazmowych: tańsza klasa standard oraz droższa HQC (HD). Ta pierwsza, to plazma powietrzna, z racji zastosowania tylko jednego rodzaju gazu jako medium łuku plazmowego, zazwyczaj będącego powietrzem. Oferuje ona przyzwoitą jakość cięcia i charakteryzuje się ukosowaniem krawędzi w zakresie 6-8 stopni oraz zwiększoną chropowatością krawędzi. Koszt zakupu i eksploatacji takich źródeł jest stosunkowo niski. Klasa HQC, zwana również plazmą wąskostrumieniową, wykorzystuje w procesie cięcia dwa gazy: tnący oraz osłonowy. Mogą to być różne gazy, które dobierane są odpowiednio do ciętego materiału. Dzięki zastosowaniu tej technologii uzyskujemy ukosowanie krawędzi na poziomie zaledwie 2-3 stopni, a cięta krawędź ma gładszą powierzchnię niż po cięciu agregatem standardowym. Wdrażane przez nas od niedawna nowe agregaty plazmowe Plasma Sound, których jakość cięcia można określić jako "STANDARD+", oferują coś w rodzaju złotego środka między tymi dwoma znanymi dotychczas klasami. Źródła te wykorzystują, tak jak agregaty standardowe, powietrze jako medium łuku plazmowego, ale pozawalają uzyskać ukosowanie krawędzi zbliżone do agregatów wyższej klasy. Stosując agregaty Plasma Sound w połączeniu z precyzją prowadzenia narzędzia oraz dynamiką, z których słyną nasze maszyny, jesteśmy w stanie uzyskać tolerancje wymiarowe zbliżone do mniej znanych, tanich agregatów HD dostępnych na naszym rynku.

Brzmi ciekawie, na pewno warto zobaczyć te agregaty w akcji, jak również pozostałe nowości, o których Pan wspomniał. Czy będą one dostępne dla zwiedzających na Waszym stoisku?

Oczywiście, że tak – XII edycja Targów Obróbki Blach i Cięcia STOM-BLECH&CUTTING będzie dla nas rekordowa pod względem ilości nowych rozwiązań zaprezentowanych równocześnie. Zapraszam na nasze stoisko nr 36 w hali D. Na ponad 250 metrach kwadratowych znajdą się wszystkie zapowiedziane wyżej nowości, które zaprezentujemy na maszynach PRO Master3D oraz DYNAMIC X-PRO.

Źródło: Stigal

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę