Nowy autonomiczny system skanowania liniowego w podczerwieni firmy Ircon

W ostatnim czasie ofertę produktów marki Ircon uzupełniła seria systemów skanowania liniowego w podczerwieni ScanIR3. Systemy te, zaprojektowane do tworzenia obrazów termicznych w czasie rzeczywistym mogą być stosowane w wielu obszarach techniki, np. w hutnictwie szkła, metalurgii, przemyśle półprzewodnikowym i przetwórstwie tworzyw sztucznych. 

Skanery liniowe mogą monitorować temperaturę procesów ciągłych oraz temperaturę obiektów przesuwających się na liniach produkcyjnych. Nowa seria obejmuje 8 modeli o różnych zakresach długości fali i różnych zakresach monitorowanych temperatur. Zawierają one celownik laserowy, system chłodzenia wodnego i system oczyszczania powietrza. Są produkowane w trwałych obudowach, przystosowanych do pracy w wymagających warunkach środowiskowych.

Specjalna ochronna obudowa umożliwia pracę skanera w bardzo wysokich temperaturach otoczenia. Przy maksymalnej rozdzielczości optycznej 200:1, szybkości skanowania do 150 linii na sekundę i 1024 punktach pomiarowych w linii, nowe skanery Ircon są jednymi z najbardziej precyzyjnych i najszybszych tego typu systemów na rynku. Wykrywają i wyświetlają w czasie rzeczywistym nawet minimalne niejednorodności temperatury obiektu i tzw. hot spoty. ScanIR3 zawiera wykalibrowany sensor podczerwieni skanujący punkty pomiarowe leżące na linii prostej, wykorzystując do tego napędzane przez silnik lusterko zapewniające pole widzenia 90°. Podczas pomiaru przyrząd generuje dwuwymiarowy obraz rozkładu temperatury. Skaner jest dostarczany w wytrzymałej obudowie połączonej z systemem za pomocą pojedynczego kabla ze złączem typu one-click. Zawiera interfejs Ethernet lub optyczny (opcjonalnie) oraz wiele opcji analogowych i cyfrowych linii I/O. Umożliwia autonomiczną pracę bez potrzeby angażowania zewnętrznego komputera, tym samym eliminując ryzyko np. zawieszenia się systemu operacyjnego Windows. Wyniki pomiarów temperatury są prezentowane w czasie rzeczywistym i mogą być udostępniane w sieci za pomocą serwera OPC lub DDE. Dostarczane wraz ze skanerem oprogramowanie ScanView Pro zawiera rozbudowane funkcje konfiguracyjne i analityczne. W skład systemu ScanIR3 wchodzi ponadto szeroka gama akcesoriów.

Więcej informacji: www.raytek.com


Gerd Knehr