Nowy E-Tube „RX” chroni przed wszystkimi wiórami

©

Udostępnij:

Firma igus GmbH opracowała ostatnio prowadnik zakryty przeznaczony szczególnie dla obrabiarek, który jest w prawie stu procentach szczelny i nie przepuszcza wiórów. Ten nowy kamień milowy w dziedzinie ochrony kabli gwarantuje, że wszystkie wióry - od dużych do najmniejszych cząsteczek - spadną z prowadnika i nie będą do niego przywierały.

Zamknięte prowadniki z tworzywa sztucznego firmy igus są stosowane z powodzeniem już od dwudziestu lat we wszystkich dziedzinach, gdzie powstają wióry. Są one odporne na pył, zanieczyszczenia, olej, agresywne otoczenie, wilgotność oraz wysoką i niską temperaturę.W stu procentach zamknięte
Przedsiębiorstwo z Kolonii zaprezentowało teraz na Targach Hanowerskich nowy E-Tube z tworzywa sztucznego „RX", nie posiadający żadnych podcięć, krawędzi, otworów i przeszkadzających konturów. Jego specjalna zaokrąglona konstrukcja i gładko wyoblony profil zewnętrzny powodują, że wióry po prostu ześlizgują się z niego. Ponadto elementy łączące składające się z trzpienia i otworu oraz ograniczniki umieszczone są wewnątrz, a więc są zakryte tak, że nawet tam nie mogą osadzać się wióry. W szeroko zakrojonych testach zbadano nowy prowadnik zakryty pod kątem stuprocentowej szczelności. Testy przeprowadzono w laboratorium firmy igus przy użyciu metalowych wiórów różnej wielkości. Aby wykazać szczelność, przeprowadzone zostały także dodatkowe testy pod wodą.Duża przestrzeń wewnętrzna, wewnętrzny podział
Mimo absolutnej szczelności prowadnik zakryty „RX" można łatwo otworzyć. Jego przestrzeń wewnętrzna jest bardzo duża - wysokość wewnątrz do 52 mm, z chroniącym przewody, zoptymalizowanym pod kątem ścierania wewnętrznym podziałem. Przewodnik otwiera się na promieniu zewnętrznym za pomocną specjalnej, dopasowanej do konturu zasuwy. Wnętrze można podzielić trzema pionowymi separatorami i półką w celu oddzielnego i bezpiecznego ułożenia przewodów. Ponieważ po ułożeniu prowadnika przewody pozostają w każdej chwili dostępne, czasy konserwacji i przerw w pracy maszyny zredukowane są do minimum.

Także odwrotny promień gięcia i wysoka temperatura
Nowy E-Tube nadaje się doskonale do krótkich, swobodnych długości wewnątrz obrabiarek. Ponadto konstruktorzy firmy igus od początku tak zaprojektowali ten szczelny prowadnik, aby możliwe było uzyskanie także odwrotnego promienia gięcia (RBR). Prowadnik zakryty „RX" dostępny jest także w wersji odpornej na wysokie temperatury, wykonanej z specjalnego materiału „igumid HT". Wariant ten gwarantuje, że nawet rozżarzone wióry o temperaturze do 850ºC odbiją się od prowadnika zamiast się wtapiać, nie pozostawiając śladów po ogniu i roztopieniu. Nowe E-Tubes dostarczane są również bezpośrednio do maszyny jako „Ready-Chain" z kablami i przewodami elastycznymi, na życzenie z nową, odpowiednią rynną prowadzącą.

Szczelne pokrywy do programu „E4"
Na Targach w Hanowerze igus wystawił obok prowadników „RX" także drugą nowość chroniącą przed wiórami. Opracowane zostały szczelne pokrywy i dna dopasowane do ogromnego programu „E4", wchodzące jedna w drugą i dzięki temu nie wpuszczające żadnych wiórów do wewnątrz. Pokrywy te zamykają szczelnie także w przypadku zewnętrznych łączników. W tym celu zmieniono kontur, pokrywa wchodzi we wpust. Nowe pokrywy mogą być mocowane także do gotowej maszyny poprzez łatwe wciśnięcie w rozpórki otwierane z tworzywa sztucznego każdego dowolnego prowadnika przewodów „E4".

www.igus.pl

Udostępnij:

DrukujAneta Głodowska
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również