Nowy prowadnik E4.1L firmy igus

Preview
igus
Reklama
Reklama

 

Optymalne wykorzystanie przestrzeni, mniejszy ciężar oraz większa stabilność – to tylko niektóre zalety prowadnika kablowego E4.1L firmy igus, który jest obecnie dostępny od ręki w nowych szerokościach i wysokościach. 

W odróżnieniu od prowadnika E4.1, wersja ta pozwala na zmniejszenie ciężaru o 30 procent, dzięki czemu prowadnik jest odpowiedni do zastosowań o wysokiej dynamice. Prowadnik opracowano głównie z myślą o zastosowaniach samonośnych. Ponadto, może być stosowany jako prowadnik ślizgowy w zastosowaniach z długą drogą posuwu.

Reklama

Prowadnik E4.1L, oferowany przez firmę igus specjalizującą się w tworzywach motion plastics do zastosowań ruchomych, stanowi połączenie zalet różnych serii prowadników kablowych igus. Ponadto, wyróżnia się konstrukcją, która zapewnia ochronę przewodów na wszystkich powierzchniach styku.
- Zaokrąglone krawędzie otwieranych poprzeczek oraz separatorów zapewniają dużą żywotność węży i przewodów - objaśnia Harald Nehring, prokurent ds. systemów prowadników kablowych w firmie igus. - E4.1L można nazwać prowadnikiem kablowym, w którym ruchome przewody mają zapewnione dobre warunki pracy.

Oprócz zaokrąglonych powierzchni, które stykają się z przewodami, specjalny podział oraz proporcje rozmieszczenia zapewniają optymalne odseparowanie prowadnika. Ze względu na łatwy montaż oraz dużą stabilność, zalety prowadnika najlepiej uwidaczniają się w zastosowaniach samonośnych z szybkim ruchem, np. w automatyce, czy w obrabiarkach.

Łatwe do otwierania, zatrzaskowe poprzeczki na zewnętrznym oraz wewnętrznym promieniu pozwalają na szybkie wypełnienie prowadnika. Zabezpieczone przed wypadaniem poprzeczki, które można otwierać śrubokrętem, dają się odchylać o 115 stopni oraz zatrzaskują się w położeniu docelowym. W razie potrzeby, poprzeczki można też całkowicie wyjąć, po czym ponownie włożyć i zamknąć poprzez dociśnięcie. Z wytrzymałej wersji E4.1 zapożyczono rozwiązania zapewniające dużą stabilność: opatentowane, profilowane wargowo-rowkowe połączenie ogniw, a także podwójne ograniczniki o dużych powierzchniach. Ponadto, "hamulec" pozwala na cichy i gładki ruch prowadnika. Ze względu na możliwość zmiennego mocowania zewnętrznych ogniw, prowadnik można instalować z naprężeniem wstępnym lub bez. Zwłaszcza przy ograniczonej przestrzeni montażowej, np. w obrabiarkach, cecha ta staje się istotną zaletą.

Powiązane firmy

Reklama

Ze względu na dostosowaną konstrukcję, udało się znacznie zmniejszyć masę prowadnika E4.1L. Jest on aż o 30 procent lżejszy od prowadnika E4.1. Dzięki temu, prowadnik ma jeszcze jedną zaletę. - Użytkownicy mogą nie tylko zaoszczędzić wiele energii zużywanej przez napęd - mówi Harald Nehring. - W danej przestrzeni montażowej można ułożyć jeszcze więcej węży i przewodów – wszystkie te cechy sprawiają, że E4.1L jest prawdopodobnie najlepszym prowadnikiem kablowym na świecie.

Od ręki jest teraz dostępna większa liczba wariantów prowadnika o wysokościach wewnętrznych od 31 do 64 milimetrów, różnych szerokościach, jak również wersja całkowicie zamknięta zapewniająca ochronę przed wiórami. Tak jak w przypadku otwartych prowadników kablowych firma igus oferuje też wersję ESD (antyelektrostatyczną). Ponadto jest też dostępna wersja zamknięta odporna na działanie wysokich temperatury.

Źródło: Informacja prasowa igus

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama