Nowy Windows 7 z punktu widzenia firmy

©

Udostępnij:

22 października na rynku oficjalnie zadebiutuje najnowszy system operacyjny Microsoftu - Windows 7. Stopniowo będzie on zastępował starsze systemy Windows XP, jak i Windows Vista, zarówno w zastosowaniach domowych jak i firmowo-biznesowych. Zastanówmy się więc jakie korzyści dla przedsiębiorstw przynosi najnowsza wersja „Windowsów" i jakie scenariusze pracy biznesowej ona uwzględnia.

Scenariusz 1: Dostęp do zasobów firmowych
Wyjazdy służbowe, spotkania biznesowe czyli generalnie przebywanie poza biurem sprawiają, że mamy bardzo lub wręcz niemożliwy dostęp do informatycznych zasobów firmy. Zasobami w tym rozumieniu mogą być pliki na serwerze, dokumenty czy informacje umieszczone na wewnętrznym portalu (intranecie) czy dowolne inne dane, do których dostęp możliwy jest tylko i wyłącznie podczas pobytu na miejscu w biurze. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem dla tego typu problemów jest instalacja VPN-u, ale nie zawsze jest to proste zadanie i nierzadko wymaga ono poniesienia dodatkowych nakładów finansowych przeznaczonych na kupno i skonfigurowanie odpowiedniej infrastruktury sprzętowo-programowej i szkolenie pracowników.
Okazuje się, że Windows 7 wraz z systemem Windows Server 2008 R2 umożliwiają dostęp do zasobów sieci firmowej tym użytkownikom, którzy przebywają poza biurem a posiadając dostęp do Internetu, bez potrzeby inicjowania połączenia VPN. Funkcjonalność ta umożliwia również zarządzanie i aktualizowanie zdalnych komputerów, także gdy użytkownik jest w podróży. Funkcjonalność ta nazywa się DirectAccess. Usługa DirectAccess działa w sposób zupełnie przeźroczysty dla użytkownika, który nie musi pamiętać o każdorazowym uruchamianiu połączenia VPN. Istotny jest tutaj fakt, że funkcjonalność ta działa w sposób „inteligentny" i jej działanie zależy od tego, gdzie chcemy się podłączyć. Jeśli będziemy chcieli skorzystać z podłączenia do biura to włączone zostanie połączenie szyfrowane (przy pomocy IPSec) i przełączy nas do firmowej sieci wewnętrznej. Jeśli zaś nie będziemy korzystać z zasobów korporacyjnych, a będziemy odwiedzać witryny powszechnie dostępne, funkcja ta przekieruje nas na daną stronę WWW bezpośrednio przy wykorzystaniu aktualnie używanego połączenia internetowego.
W wypadku firm mających wiele rozrzuconych po kraju lub świecie oddziałów, bolączką często staje się szybki dostęp do korporacyjnych zasobów. Kłopoty z siecią internetową, powolne łącza, itp. problemy sprawiają, że dostęp nawet do najmniejszych plików może trwać bardzo długo. Biorąc pod uwagę dostęp do różnych zasobów z różnych lokalizacji, administratorzy sieci mogą skrócić czas oczekiwania przez pracowników oddziałów firmy na pobranie plików ze zdalnych serwerów. Obecna w Windows 7 funkcja BranchCache pozwala na buforowanie zdalnej treści w różnych oddziałach a dzięki temu znaczne przyśpieszenie czasu oczekiwania na dany dokument...Cały teksy czytaj w numerze 8-9/2009 MM

Udostępnij:

Drukuj
Artur Żarski
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również