NSK rozwiązuje problem uszkodzeń łożysk

rury betonowe © Shutterstock

Udostępnij:

Doświadczając regularnych uszkodzeń łożysk wspornika ostrza maszyny do cięcia rur betonowych, które powodowały za każdym razem 8-godzinny przestój, brytyjska spółka zwróciła się do NSK z prośbą o pomoc. W ramach Programu Wartości Dodanej AIP zespół inżynierów NSK dokonał przeglądu zastosowania w zakładzie i stwierdził, że główną przyczyną problemów jest wnikanie pyłu cementowego do łożysk. 

W celu zapewnienia wydłużonego okresu eksploatacji firma NSK zarekomendowała zastosowanie łożysk Molded-Oil z uszczelkami DDU. Dzięki wdrożeniu projektu żywotność łożysk wzrosła czterokrotnie (do 12 miesięcy), zapewniając zakładowi oszczędności rzędu 38.000 euro dzięki ograniczeniu kosztów przestojów.Drobny pył powstający podczas cięcia rur betonowych oraz wykonywania w nich otworów może być wyjątkowo niszczący dla standardowych łożysk kulkowych poprzecznych z blaszkami ochronnymi. Pył przenika przez uszczelki i zanieczyszcza środek smarny, co może okazać się bardzo kosztowne, tak jak w przypadku brytyjskiego producenta rur betonowych.

Program Wartości Dodanej AIP NSK ma na celu podniesienie wydajności i rentowności operacji produkcyjnych oraz procesów konserwacji poprzez oszczędzanie pieniędzy na każdym etapie zwiększającym wartość dodaną. Doświadczeni specjaliści NSK używają sprawdzonej i przetestowanej metody w celu znalezienia optymalnego rozwiązania dla każdego konkretnego zastosowania, pracując z klientem i biorąc pod uwagę każdy szczegół wymagań.

W brytyjskim zakładzie produkcji rur wymiana użytkowanych dotychczas łożysk kulkowych poprzecznych na łożyska NSK Molded-Oil okazała się znaczącym sukcesem. Łożyska Molded-Oil są dostępne jako część uniwersalnej serii, która została zaprojektowana pod kątem zapewnienia wydłużonego okresu eksploatacji w trudnych warunkach przemysłowych. Środek smarujący w łożyskach Molded-Oil (żywica poliolefinowa impregnowana olejem) jest trwale osadzony w stabilnym medium nośnikowym. Ponadto, ponieważ nośnik powoli uwalnia substancję smarującą, optymalne smarowanie utrzymywane jest przez długi okres pracy.

Co ważne, zastosowanie uszczelek DDU w procesie produkcji rur betonowych zapewniło ochronę przed wnikaniem do łożysk pyłu powstającego w trakcie wycinania otworów. Badanie przeprowadzone po 12 miesiącach użytkowania łożysk nie wykazało żadnych uszkodzeń. Biorąc pod uwagę, że przed wdrożeniem łożysk Molded-Oil notowano cztery uszkodzenia łożysk w ciągu roku, sama eliminacja kosztów przestojów (średnio 8 h na usterkę) zapewniła roczne oszczędności rzędu 38.400 euro.Źródło: NSK

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategoriiChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również