Obecna sytuacja i dalszy rozwój branży dźwigowej w Polsce

Pixabay

Producenci urządzeń dźwigowych zapewniają odpowiednie narzędzia do rozwoju innych gałęzi przemysłu. Dźwigi, suwnice, wciągarki - wszystko, co potrzebne jest do prawidłowej pracy wielu różnych zakładów produkcyjnych dostarcza się zarówno w wersjach seryjnych, jak i dostosowywanych do potrzeb konkretnych klientów. Czy możemy mówić o rozwoju branży dźwigowej? Jak to wygląda teraz i jakie są zapatrywania na przyszłość?

Konstrukcje urządzeń dźwigowych - jakim dyrektywom podlegają obecnie?
Nowoczesny przemysł podlega całemu szeregowi procedur i zasad, które określają przede wszystkim bezpieczeństwo pracy oraz możliwość wykorzystywania coraz nowszych technologii wspomagających efektywność pracowników. Również przy okazji konstruowania urządzeń dźwigowych, producenci zobowiązani są do przestrzegania norm pozwalających na zachowanie wysokiej zdolności do działania przez jak najdłuższy czas. Z zapewnieniem wszystkich zabezpieczeń, które wymagane są specjalistycznymi dyrektywami.

Wśród najważniejszych zbiorów zasad wyróżnić można przede wszystkim międzynarodowy certyfikat ISO 9001 zapewniający zachowanie kontroli nad jakością oferowanych produktów. Oprócz tego w zakresie przygotowywania urządzeń do pracy w trudnych warunkach, dostosowuje się je do specyfikacji zawartych w poszczególnych dyrektywach stosowanych dla pracy w warunkach morskich (SOLAS) czy też choćby w rejonach o występowaniu wybuchowej atmosfery (ATEX).

Oprócz powyższych, każdy kraj posiada swoje własne zasady bezpieczeństwa dla poszczególnych rodzajów produktów i urządzeń. W wypadku branży dźwigowej, Polska ma jedne z najostrzejszych dyrektyw, zmuszających wszystkich producentów chcących oferować swoje towary na terenie tego kraju do przestrzegania wyśrubowanych norm. Na ich straży stoi Urząd Dozoru Technicznego – podmiot, który dokładnie kontroluje wprowadzane do sprzedaży urządzenia, wymagając od ich producentów sporządzania szczegółowej dokumentacji.

Przepisy obowiązujące na terenie Polski chronią więc pracowników, zapewniając im sprawdzone i atestowane narzędzia pracy, dzięki którym spada ryzyko zagrożenia dla życia lub zdrowia podczas wykonywania wszystkich obowiązków.

Obecny stan technologii produkcji
Analizując obecny stan technologii w branży dźwigowej, można dojść do wniosku, że jakakolwiek jego ewolucja określana powinna być w czasie przeszłym lub stanowi dopiero pieśń przyszłości. Zdaniem wielu specjalistów w branży, rynek ustabilizował się 20 lat temu i jedyne, na co sobie obecnie pozwala, to drobne modyfikacje używanych od dawna standardów produkcji.

Jeśli chodzi o samych specjalistów, rozwój różnorakich gałęzi technologicznych sprawił, że wiele osób zwróciło się ku innym sektorom, w następstwie czego branża dźwigowa cierpi dziś na prawdziwy niedosyt wykwalifikowanej kadry zdolnej konstruować coraz lepsze urządzenia.

Z tego powodu oferta wielu producentów to przede wszystkim taśmowa produkcja sprawdzonych rozwiązań, masowa i prowadzona na szeroką skalę.

Przyszłość rynku urządzeń dźwigowych
Rynek na szczęście nie jest stały, zmienia się wraz z potrzebami konsumentów. A ci obecnie poszukują produktów stworzonych na miarę. Nieważne, czy dotyczy to technologii informatycznych, branży odzieżowej, czy tak specjalistycznej gałęzi, jak urządzenia dźwigowe. Wszędzie pojawiają się klienci zdolni zapłacić nieco więcej, ale otrzymać produkt dokładnie dopasowany do ich potrzeb.

Widać to zwłaszcza w coraz liczniejszych zapytaniach ofertowych dotyczących projektowania sprzętu pod konkretne zadania. A w takiej dziedzinie, jak urządzenia dźwigowe, zastosowań dla sprzętów tego typu jest co niemiara. Od prostych wciągarek unoszących ciężary liczone ledwie w kilogramach, poprzez poruszające się na specjalnych szynach dźwigi umożliwiające unoszenie setek ton, skończywszy na wciągarkach pracujących na pełnym morzu, bądź też głęboko pod powierzchnią ziemi w kopalnianych szybach.

Z tego właśnie powodu rozwoju upatruje się w przypadku branży dźwigowej właśnie w indywidualizacji. Kolejni producenci odchodzą powoli od seryjnej produkcji na rzecz wdrażania standardów pozwalających na dopasowywanie produkowanych urządzeń do konkretnych zastosowań. Inwestycje w stanowiska do prototypowania wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem, przeprowadzanie testów na materiałach, szukanie inspiracji w innych dziedzinach - to wszystko sprawia, że urządzenia dźwigowe stają się nowocześniejsze, pozwalają na dokładniejsze zapewnienie każdemu użytkownikowi tych cech, których najbardziej potrzebuje, aby poprawić nie tylko efektywność, lecz również zapewnić jak największe bezpieczeństwo swoim pracownikom.

Specjaliści pracujący w działach innowacyjności już dziś tworzą zupełnie nowe konstrukcje, jeszcze sprawniejsze, wytrzymalsze, wymagające znacznie mniej zachodu przy wykorzystywaniu ich każdego dnia, czy też po prostu bardziej ekologiczne - nastawione na zmniejszenia zapotrzebowania na prąd, powietrze, oraz niezbędne do pracy materiały eksploatacyjne.

Rozwiązania takie sprawiają, że w przeciągu najbliższych lat branża dźwigowa może przejść może nie rewolucyjne, ale z pewnością widoczne zmiany w zakresie projektowania i wdrażania rozwiązań opartych o technologie dostosowywane do potrzeb poszczególnych klientów.

Dzięki temu rynek wypełni się urządzeniami zapewniającymi znacznie lepszą obsługę, oraz wydajność na jeszcze wyższym poziomie. Co stanowić może doskonały motor do głębszych zmian obejmujących technologie silników, materiały wykorzystywane przy produkcji poszczególnych części maszyn, czy też jeszcze lepsze sposoby ochrony użytkownika w czasie pracy urządzenia.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę