Obróbka na mokro tworzyw sztucznych

Abplanalp

Przykład MOLL Engineering, siostrzanej firmy WENGLONU, pokazuje, że stosowanie płynów chłodząco-smarujących w ekonomicznej i prowadzonej z zachowaniem bezpieczeństwa procesowego obróbce skrawaniem tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknem węglowym  (CFK) ma istotne zalety. 

Na zlecenie czołowych przedsiębiorstw z branży technologii medycznej zakład specjalizujący się w obróbce produkuje z powodzeniem szablony wiertarskie dla chirurgii urazowej. Obróbka na mokro CFK za pomocą płynów chłodząco-smarujących firmy Blaser oznacza dla użytkownika przede wszystkim lepsze czyszczenie części i wysoką jakość powierzchni. Obydwa te elementy są ogromnie ważne w dziedzinie technologii medycznej.

Efekt chłodzenia i smarowania powstały w wyniku zastosowania płynu chłodząco-smarującego (KSS), w połączeniu ze zmienioną zasadą rozdzielania włókien, stanowi wartościową alternatywę dla obróbki na sucho. Obróbka skrawaniem była dotąd w dużej mierze przeprowadzana bez użycia KSS. W przypadku MOLL Engineering było jednak inaczej. Od 1998 roku firma MOLL Engineering z Lubeki jest symbolem wysokiej jakości w zakresie obróbki nowoczesnych materiałów i oferuje swoim klientom najlepsze możliwe rozwiązania. Siostrzana firma WENGLON w Dobrej (Polska) rozpoczęła produkcję w listopadzie 2013 roku. Powierzchnia hali i warsztatu o wielkości 2’000m2 zapewnia dostateczną ilość miejsca dla nowoczesnego parku maszynowego. Dzięki szeroko zakrojonej organizacji procesy produkcyjne są odwzorowywane w optymalny sposób i ulegają skróceniu. Odpowiedni rozkład miejsc pomiarów gwarantuje efektywne powiązanie produkcji z zapewnieniem jakości.

Zalety obróbki skrawaniem na mokro

- Od około 20 lat wytwarzamy części dla branży technologii medycznej. Obróbką CFK na sucho zajmowaliśmy się jedynie na początku działalności - wyjaśnia Stefan Moll, współzałożyciel MOLL Engineering. Potem specjalizujący się w obróbce zakład szybko przestawił się na obróbkę na mokro, ponieważ szkodliwe dla zdrowia pyły, które powstają podczas obróbki CFK, są wiązane jedynie podczas obróbki skrawaniem na mokro. Nawet odsysacz pyłów szybko dochodził do granic swoich możliwości podczas obróbki na sucho. Jak mówi Stefan Moll, zaleta ta – poza dążeniem do osiągnięcia dłuższego okresu trwałości – była decydująca.

Działanie pyłochłonne KSS zostało dowiedzione podczas eksperymentu przeprowadzonego w Instytucie Fraunhofera IPA. Pyły podzielono na frakcje pyłu przenikającego do pęcherzyków płucnych (A-) oraz wdychalne (E-). Cząstki pęcherzykowe są tak małe, że mogą przeniknąć aż do pęcherzyków płucnych. W przypadku pyłów bez szczególnego działania toksycznego istnieją ogólne górne limity dla frakcji A- i E-. Wartość graniczna dla frakcji A- wynosi 1,25 mg/m³, zaś dla pyłu E – 10mg/m³. W związku z tym pomiary cząstek odbywały się w pomieszczeniu przeznaczonym do obróbki CNC dla próbek CFK frezowanych na sucho i na mokro. W porównaniu z metodą suchą dopuszczalne wartości graniczne cząstek zostały trwale zachowane za pomocą chłodzenia przez zalanie.

Właściwe narzędzia do obróbki CFK

- Narzędzia do obróbki CFK zostały przez lata udoskonalone. Na początku trudno było dostać właściwe narzędzia do obróbki CFK. Jednak z biegiem czasu rynek zostały zalany narzędziami PKD. Przy wyborze narzędzi decydująca jest dla nas wysoka i niezmienna jakości powierzchni - wyjaśnia Moll. Pożądany jest wydłużony okresu trwałości narzędzi oraz wyższa produktywność. Są to cele, które stawiają sobie również przedsiębiorstwa zajmujące się obróbką metali.

Źródło: Abplanalp

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę