Oczyszczająca moc bakterii

Wikimedia/CC

O wykorzystaniu bakterii do oczyszczania ścieków i produkcji energii głośno było już kilka lat temu. 

Tzw. mikrobowe ogniwa paliwowe miałyby nie tylko wytwarzać czystą wodę zdatną do picia, ale także prąd zdolny zasilić je same oraz połączone z nimi urządzenia. Dziś już wiemy, że technologia ta jest nie tylko możliwa do efektywnego wykorzystania w praktyce, ale także – że naprawdę działa.

Firma Cambrian Innovation właśnie ogłosiła zakończenie pierwszych testów terenowych swojego nowego urządzenia o nazwie BioVolt. Maszyna o wydajności 2250 l dziennie wykorzystuje dwa typy bakterii: geobacter oraz Shewanella oneidensis, które nie tylko oczyszczają ścieki, ale także uwalniają z nich elektrony, a tym samym produkują prąd w ilości umożliwiającej ciągłą pracę urządzenia. Tym samym oczyszczalnia ścieków jest w stanie zapewnić wodę pitną dla 15 osób, jednocześnie pracując poza siecią. To ostatnie osiągnięcie jest o tyle istotne, że – według szacunków – tylko w Stanach Zjednoczonych zasilanie oczyszczalni ścieków pochłania rocznie 3% wytwarzanej w tym kraju energii. Kolejnym krokiem ma być udoskonalenie technologii w celu zwiększenia wydajności urządzenia: docelowo BioVolt ma przetwarzać 20 tys. l ścieków dziennie.

www.cambrianinnovation.com

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę