Od kręgu blachy po zbiorniki spawane laserowo

Weil Engineering

Rosnące zapotrzebowanie na zbiorniki wytwarzane w małych partiach, częste zmiany produktów i produkcja na zamówienie wymagają elastycznych systemów wytwórczych. Firma Weil Engineering przyjęła to wyzwanie i zrealizowała już kilka projektów w pełni automatycznych linii produkcyjnych. Przy spawaniu zbiorników stosuje spawanie metodą TIG lub laserową.

Rośnie zapotrzebowanie na bojlery i inne zbiorniki tego typu, wynikające w dużej mierze z rosnącej świadomości ekologicznej. Różnorodność form i pojemności, zmienna liczba elementów wytwarzanych w danej serii oraz wyroby na indywidualne zamówienia wymagają elastycznych, automatycznych systemów produkcji. Firma Weil Engineering dostrzegła tę potrzebę i swoją pierwszą w pełni automatyczną linię produkcyjną do produkcji zbiorników – od kręgu blachy po gotowy element – wprowadziła na rynek już w 2004 roku. Potem były kolejne projekty, w tym linie do produkcji zbiorników gaśnic, sprężonego powietrza lub ogrzewaczy wody.

Pięć kroków do gotowego zbiornika
Droga od kręgu do gotowego płaszcza zbiornika rozpoczyna się od linii do rozwijania oraz cięcia poprzecznego, na której wykonuje się przecięcie i rozwinięcie płaszcza. Wspólnym mianownikiem jest stała wysokość płaszcza, a więc szerokość kręgu. Opcjonalnie w dociętym płaszczu istnieje jeszcze możliwość wykrojenia otworów. Płaszcz odbierany jest za pomocą systemu podawczego i odkładany na stół podający, który gwarantuje doprowadzenie płaszcza do walcarki z zachowaniem wymaganej równoległości. Elastyczna, sterowana numerycznie walcarka Multiroller wykonuje gięcie dociętego elementu. Dzięki opatentowanej przez Weil Engineering koncepcji walcowania Multiroller nie potrzebuje żadnej wymiany narzędzi. Zmiany produktu dokonuje się łatwo i szybko przez dopasowanie parametrów na panelu obsługowym.

Po zwinięciu płaszcz zostaje automatycznie rozładowany ze zwijarki oraz dostarczony do spawarki Flexmaster, która wykonuje spoinę wzdłużną. Spawarka ta ma elastyczny system mocowania i także nie potrzebuje żadnej wymiany narzędzi podczas zmiany produktu.

W następnej stacji płaszcze są spawane z obiema dennicami dostarczonymi przez klienta. Połączenie płaszcz - dennica wykonane jest w formie spoiny czołowej. Istotną rolę odgrywa przy tym przygotowanie krawędzi spawanych ze sobą elementów. Połączenie czołowe daje wiele korzyści w porównaniu z powszechnie stosowanym łączeniem na zakładkę, w tym oszczędność materiału i lepszą dostępność dla procesów pokrywania we wnętrzu zbiornika, jak np. emaliowanie czy malowanie.  

Elastyczna produkcja
Firma Weil Engineering w swojej ofercie ma zarówno półautomatyczne, jak i w pełni automatyczne linie produkcyjne umożliwiające elastyczną produkcję zbiorników dwulub trzyczęściowych. Pozwalają one na produkcję elementów o średnicy od 100 do 600 mm, wysokości płaszcza od 300 do 2000 mm oraz grubości materiału od 0,8 do 3,0 mm. Do produkcji stosowane mogą być takie materiały, jak stal nierdzewna lub stal węglowa (czarna). Systemy tego producenta umożliwiają elastyczną i efektywną produkcję zbiorników do sprężonego powietrza przeznaczonych na butle gazowe, gaśnice przeciwpożarowe w wykonaniu dwu- lub trzyczęściowym oraz ogrzewacze wody w wykonaniu trzyczęściowym do maksymalnej średnicy 600 mm.

W przypadku małych zbiorników, jak gaśnice przeciwpożarowe o średnicach do 250 mm, system umożliwia produkcję do 200 sztuk na godzinę, a większych zbiorników, jak ogrzewacze wody – od 50 do 70 sztuk na godzinę.

Wszystkie ustawienia są sterowane komputerowo – obojętnie, czy chodzi o zmianę średnicy, zmianę długości czy o chwilową zmianę wielkości partii produkcyjnej. Umożliwia to elastyczną produkcję zbiorników w każdej liczbie partii produkcyjnej. Jedynym wyjątkiem jest stacja spawania obwodowego dennic, która wymaga indywidualnego narzędzia dla każdej spawanej średnicy zbiornika.

www.weil-engineering.com

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę