Od lipca nowa "ulga" dla firmowych samochodów osobowych

©

Udostępnij:

Lipiec przyniesie nam istotne zmiany na tle rozliczeń podatkowych. Część z nich obejmie podatek VAT, a wśród tych jest zmiana, na którą z niecierpliwością oczekuje wiele firm od ponad roku czasu. Przedsiębiorcy zapłacą bowiem mniej za paliwo służące do napędu ich firmowych samochodów. Fiskus odda im tutaj połowę VAT-u także wówczas, gdy auto będzie jeździć również poza firmą.

Litr popularnej 95. kosztuje obecnie ok. 4,80 zł, z czego aż 90 gr przypada na podatek VAT. Tyle musi wydać Kowalski. Firmy jednak w ostatecznym rozrachunku płacą znacznie mniej, mimo że na stacji benzynowej zostawiają taką samą ilość pieniędzy za tankowane paliwo, co zwykły obywatel.

Gdzie zatem oszczędność? – w podatkach. Zakupione paliwo, które służy do napędu samochodów firmowych i jednocześnie w celach firmowych zostanie wykorzystane, stanowi koszt uzyskania przychodu (chyba że przedsiębiorca korzysta ze zryczałtowanych form opodatkowania). Dzięki „wrzuceniu paliwa” do kosztów zaoszczędzić można 18, 19 bądź 32 proc. ceny kwoty płaconej na stacji benzynowej (tyle wynoszą obecnie stawki podatków dochodowych w Polsce, gdy podatek ten jest liczony od dochodu).

Zatem przedsiębiorca który zatankuje firmowy samochód osobowy za 200 zł, wartość tę zaliczy do kosztów, dzięki czemu jego dochód do opodatkowania spadnie o tą kwotę. W związku z tym zapłaci niższy podatek o co najmniej 36 zł. Tak postępuje obecnie większość firm.

Sytuacja ta zmieni się jednak od 1 lipca 2015 r. Od tego dnia bowiem po raz pierwszy w dziejach ustawy o VAT podatnicy uzyskają możliwość odliczenia tego podatku od paliwa służącego do napędu samochodów osobowych (i niektórych innych pojazdów samochodowych zrównanych z nimi na potrzeby VAT-u).
Do tej pory bowiem VAT od paliwa w zasadzie można odliczać jedynie wówczas, gdy to służy do napędu „samochodów ciężarowych”.

Z początkiem lipca odliczyć będzie bowiem można bez większych konsekwencji połowę VAT-u od takiego paliwa i to nawet wówczas, gdy samochód służy nie tylko celom firmowym, ale i prywatnym. Podatek VAT z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu ww. pojazdów będzie odliczany tak jak pozostałe wydatki związane z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi do celów „mieszanych" czyli na ogólnych zasadach wynikających z art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Teoretycznie zatem biznesmeni „zaoszczędzą” ok. 50 gr na każdym litrze tankowanego paliwa.Ważna data sprzedaży
Resort finansów w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej przypomina przy tym, że na prawo do odliczenia VAT od paliwa wpływa moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy. Stąd przedsiębiorca, który kupi je do 30 czerwca 2015 r., to bez względu na fakt samego wystawienia faktury dopiero w lipcu, prawa do odliczenia podatku nie będzie miał.

Zakup takiego paliwa (powstanie obowiązku podatkowego u sprzedawcy) będzie musiał nastąpić najwcześniej 1 lipca 2015 r., aby można było mówić o prawie do odliczenia podatku naliczonego. Moment wystawienia faktury nie ma znaczenia dla ustalenia prawa do odliczenia, otrzymanie faktury ma jedynie znaczenie dla momentu zrealizowania prawa do odliczenia – przypomina Ministerstwo.

Wskazuje ono również, że warunkiem odliczenia podatku naliczonego od nabycia paliwa jest zgodność takiego zakupu ze stanem rzeczywistym, tzn. zasadniczo ilość zakupionego paliwa powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie w przebiegu pojazdu „firmowego" - i zapowiada kontrole skarbówki w tym zakresie.

źródło: eGospodarka.pl

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również