Odchudzanie magazynu

Hänel
8.1.2013

Do opartej na metodzie Kanban produkcji przetwornic słonecznych firma SMA Solar Technology w swojej fabryce w Niemczech wykorzystuje w swoich magazynach bardzo wydajne systemy składowania komponentów dostarczane przez firmę Hänel: Lean-Lift i Rotomat.

SMA Solar Technology opracowuje, wytwarza i sprzedaje przetwornice słoneczne, które są produkowane w głównym oddziale firmy w miejscowości Niestetal położonej niedaleko Kassel w Niemczech.
Firma SMA powstała ponad 30 lat temu. W 2009 r. otworzyła w Niestetal największą na świecie neutralną pod względem emisji CO2 fabrykę falowników. Głównymi filarami działalności firmy jest wydajność energetyczna i wykorzystywanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. W rezultacie podjęcia działań optymalizacyjnych w procesie produkcji oraz wdrożenia koncepcji energooszczędnych budynków zapotrzebowanie energetyczne fabryki zostało zredukowane do minimum, niezbędna zaś energia jest pozyskiwana ze źródeł odnawialnych.

Produkcja w systemie „odchudzonym"
SMA Solar Technology swoją produkcję opiera na założeniach Lean Manufacturing, które noszą tutaj nazwę SMArt flow. Obowiązująca tutaj filozofia produkcji oszczędnej i bezodpadowej opiera się na koncepcji przepływu materiałów Kanban, która została opracowana w latach 70. XX wieku na potrzeby firmy Toyota. Dzisiaj koncepcja ta ma wpływ na prawie wszystkie sektory produkcji przemysłowej, w których gospodaruje się materiałami. Kanban jest systemem służącym do zarządzania oraz sterowania przepływem materiałów w sposób ssący (ang. pull), tzn. produkcja jest odpowiedzią na zamówienie klienta, a nie wynikiem planów produkcyjnych tak jak jest to zorganizowane w tradycyjnym systemie pchanym (ang. push). To sprawia, że metoda Kanban nadaje się do wdrożenia w każdym przedsiębiorstwie, w którym z dużym stopniem prawdopodobieństwa da się przewidzieć sposób i częstotliwość wykorzystywania materiałów, co pozwala zagwarantować pewną standaryzację.

Lothar Weix, dyrektor ds. produkcji THT w SMA, wyjaśnia: - Dzięki zastosowaniu metody Kanban dostarczana jest wyłącznie taka ilość materiałów do montażu, jaka jest rzeczywiście niezbędna. W ten sposób nasi pracownicy mogą się w pełni skoncentrować na swojej pracy. Wszystkie etapy produkcji w SMA są koordynowane według zasad SMArt flow i mogą być dowolnie modyfikowane. W zakładzie produkcyjnym żadna ze ścian czy instalacji nie jest zamontowana na stałe. - Oznacza to, że zakład w dowolnej chwili może przystosować linie produkcyjne i stanowiska pracy do aktualnej struktury zamówień czy wymogów klienta - dodaje Klaus Bornkessel, dyrektor ds. logistyki w dziale produkcji modułów elektronicznych.

Regały Lean-Lift i regały karuzelowe Rotomat
Logistyka wewnątrz firmy SMA musi funkcjonować płynnie. Struktura zamówień fabryki może się zmienić z dnia na dzień. Dlatego modułowy i zdecentralizowany system składowania stanowi w niej najbardziej efektywny model dla istniejącego systemu przepływu materiałów. Firmie zależało na posiadaniu m.in. niezawodnego i sprawdzonego systemu magazynowania opartego na technologii łańcuchowej, więc podczas rozbudowy i modernizacji magazynu wybrała ona elastyczny i modułowy system Lean-Lift oraz karuzelowy system Rotomat firmy Hänel. Dzięki zastosowaniu technologii transportu pionowego 12 kompaktowych regałów Lean-Lift zapewnia ok. 1200 m2 powierzchni magazynowej na minimalnej powierzchni użytkowej ok. 100 m2. Proste i niezawodne rozwiązania, jakie oferuje firma Hänel charakteryzują się m.in.:
- znaczną oszczędnością powierzchni magazynowej - nawet 80% i więcej,
- jednoczesną kompletacją zamówień metodą „towar do człowieka" z krótkim czasem dostępu, dzięki równoległej - obsłudze różnych wind i karuzel przez kilku operatorów,
- ergonomią pobierania - zawsze z tego samego dogodnego poziomu
- zdecentralizowanym składowaniem - dwie karuzele Rotomat składują oprzyrządowanie produkcyjne tuż przy produkcji,
- łatwym dopasowaniem wymiarów regału do dostępnej powierzchni
- dynamicznym dostosowaniem odległości miedzy półkami zależne od wielkości składowanych towarów ,
- ochroną przed kurzem, światłem i innymi negatywnymi czynnikami otoczenia
- pełną ochroną ESD,
- znacznie szybszym zwrotem z inwestycji w porównaniu z systemem miniload.

W 2009 roku SMA zainstalowała 12 regałów typu Lean-Lift i 7 regałów typu Rotomat, które służą do składowania i pobierania około 12 000 komponentów elektronicznych zgodnie z zasadą FIFO. Półki regałów magazynowych Rotomat są dostosowane do różnych komponentów stosowanych do produkcji falowników. Można je w łatwy sposób przystosowywać do każdego typu komponentów, dzięki otworom w półkach, w które montuje się ruchome przegrody czy też różnej wysokości szuflady.

W przypadku regałów typu Lean-Lift artykuły są magazynowane w pojemnikach o sześciu różnych wielkościach. Poszczególne pojemniki przypisuje się odpowiednim półkom regału, co pozwala na wstępny podział artykułów według kolejnych etapów produkcji. Jednakże ustalanie lokalizacji danego produktu podczas jego pobierania odbywa się automatycznie. Gwarantuje to płynną i ciągłą pracę, bez konieczności użycia kilku wind.

Gospodarowanie zapasami
Wszystkie procesy biznesowe w SMA są zintegrowane z istniejącym oprogramowaniem SAP przeznaczonym do zarządzania produkcją, sprzedażą i gospodarką zapasami. Z reguły standardowe oprogramowanie ERP z modułem pozwalającym na gospodarowanie zapasami jest niewystarczające w sytuacjach, w których procedury wymagają automatyzacji i zastosowania specjalnych technologii, w tym m.in. czytników kodów kreskowych i elektronicznych urządzeń dyspozytorskich. W przypadku specjalistycznych wymogów, takich jak sterowanie pionowymi karuzelami, zwykle potrzebny jest dodatek do oprogramowania ERP. Dlatego właśnie zlecenia produkcji i transportu w przypadku operacji składowania i pobierania są wprowadzane do puli zadań SAP przy użyciu kodu kreskowego. Poszczególne sterowniki regałów Lean-Lift i Rotomat zostały wyposażone w rozbudowane funkcje gospodarowania zapasami i dlatego mogą zostać łatwo zintegrowane ze środowiskiem IT firmy SMA.

Wszystkie operacje przeładunkowe opierają się na identyfikacji artykułów za pomocą kodu kreskowego. Czytniki zlokalizowane przy każdej windzie pozwalają uniknąć czasochłonnego wprowadzania danych i zapobiegają występowaniu błędów. Zlecenia uzupełnienia zapasów i kompletacji zamówień tworzone są przez moduł planujący, który znajduje się w komputerze centralnym, a następnie są przesyłane do systemu gospodarowania zapasami HänelSoft, który kontroluje pracę regałów Lean-Lift i Rotomat. Łatwe i przyjazne dla użytkownika oprogramowanie służące do gospodarowania zapasami jest zintegrowane z systemem komputerowym SAP na wyższym poziomie. Klaus Bornkessel wyjaśnia: - Skomplikowane procesy zostały uproszczone dzięki przyjaznym dla operatora rozwiązaniom, które wykorzystują czytniki kodów kreskowych i terminale do wprowadzania danych umieszczone tuż przy regałach Lean-Lift i Rotomat. Daje to nam przejrzyste oprogramowanie pozwalające na zrealizowanie do 5000 zleceń z zakresu transportu, kompletacji i składowania w trakcie maksymalnie 18 zmian w tygodniu, a następnie na skuteczne śledzenie artykułów. Ponadto indywidualizacja oprogramowania HänelSoft przeznaczonego do gospodarowania zapasami oraz modułów poczty elektronicznej w systemie realizacji zamówień SAP była bardzo łatwa.

Optymalizacja przepływu materiałów - od towarów przychodzących poprzez ich składowanie do zaopatrywania linii montażowej w SMA - została skutecznie zrealizowana dzięki elastycznym i i modułowym systemom regałów automatycznych firmy Hänel. Wykorzystując regały Lean-Lift i Rotomat tego producenta, firma SMA była w stanie znacząco zredukować swoje zapasy, a w rezultacie również ograniczyć wysiłki i wydatki związane z planowaniem i zarządzaniem materiałami.

Artykuł powstał we współpracy z firmą ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne i Hänel; www.isl.pl,
www.haenel.de 

O Autorze

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę