Odkrywanie głębi z Corodrill DS20

Odkrywanie głębi z Corodrill DS20 Sandvik Coromant

CoroDrill DS20 firmy Sandvik Coromant to pierwsze wiertło na płytki wymienne zdolne do wiercenia otworów o głębokości 7×DC – bez potrzeby wiercenia otworu wstępnego, co skraca czas realizacji i zmniejsza jednostkowy koszt wykonania otworu. Innowacyjna koncepcja korpusu wiertła i płytek daje doskonałą niezawodność i przewidywalność. Oferuje także znakomitą prędkość posuwu wiercenia otworów na głębokość 4–7×DC.

Właściwości każdego wiertła definiuje około 50 współzależnych parametrów 

Prawie 10 lat temu firma Sandvik Coromant rozpoczęła serię projektów rozwojowych dotyczących m.in. materiałów na wiertła, technologii wiercenia, konstrukcji korpusów wierteł i płytek. Celem było opracowanie metody wiercenia otworów o głębokości do 7×DC wiertłami na płytki wymienne. 

Jednym z największych problemów, które wiążą się z wydłużeniem wiertła, jest gwałtownie rosnąca tendencja do jego uginania się przy dużych prędkościach. Dwukrotnie dłuższe wiertło jest osiem razy podatniejsze na ugięcie, czego skutkiem jest mniej precyzyjna obróbka. Krótko mówiąc – im dłuższe wiertło, tym więcej problemów.

Według Håkana Carlberga, który pracował przy rozwoju DS20, jednym z głównych wyzwań było zagwarantowanie czterech krawędzi skrawających na dwustronnej płytce i zastosowanie skręconych ostrzy w celu wyważenia sił skrawania. Zastosowanie nowej konstrukcji we wszystkich 256 modelach wierteł było jednak jeszcze bardziej skomplikowane.

Odkrywanie głębi z Corodrill DS20 zdjęcie w treści artykułu

Projektowanie wiertła CoroDrill DS20 w kontekście poziomu skomplikowania można porównać do obsługi konsolety mikserskiej z 50 pokrętłami – mówi Håkan Carlberg. – Właściwości każdego wiertła definiuje około 50 współzależnych parametrów i żeby wszystko działało zgodnie z założeniem, wszystkie te parametry należy zbalansować. Zmiana jednego pociąga za sobą konieczność dopasowania pozostałych 49.

Po rozwinięciu i wypróbowaniu rozwiązań, które zaproponował i z powodzeniem sprawdził w laboratorium zespół ds. badań i rozwoju, rozpoczęliśmy fazę testów w zakładzie. Okazało się, że nie są tak dobre, jak sądziliśmy – kontynuuje Carlberg i stwierdza: – Przełom nastąpił, kiedy opracowaliśmy oprogramowanie do analizy danych, które wykluczało jakąkolwiek przypadkowość. Dzięki niemu mogliśmy wirtualnie kontrolować, zmieniać i analizować wszystkie wspomniane parametry. W skrócie: stworzyliśmy program do optymalizacji wierteł CoroDrill DS20 – nie jako indywidualnych produktów, lecz w ramach całego asortymentu.

Mocny korpus wiertła

CoroDrill DS20 jest zaprojektowany tak, żeby korpus wiertła był mocny i odporny na zmęczenie materiału, a każdy wymiar korpusu indywidualnie zoptymalizowano dla większego bezpieczeństwa i stabilniejszych osiągów całego asortymentu.

Sztywność korpusu wiertła, w połączeniu z geometriami zmniejszającymi opory skrawania, ogranicza drgania i znacznie zwiększa trwałość narzędzia. Dzięki wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa procesu i dużej dokładności ruchu obrotowego wiertło CoroDrill DS20 zmniejszy koszty eksploatacji i poprawi jakość przedmiotu.

Zoptymalizowane rowki wiórowe

Rowki wiórowe mają dobrany indywidualnie kształt, zoptymalizowany pod kątem odprowadzania wiórów, których kształt różni się zależnie od płytki – zewnętrznej lub centralnej. Wszystkie wygenerowane wióry pasują do rowków wiórowych. Konstrukcja rowków wiórowych służy do utrzymania wiertła w osi obrotu i przeciwdziała wyboczeniu pod wpływem siły posuwowej.

Utrzymać sztywność korpusu wiertła i równowagę środka ciężkości pozwala konstrukcja rowków wiórowych, która zależy także od rozmiaru wiertła. Kwadratowy profil zwiększa sztywność, natomiast zmienny kąt nachylenia linii śrubowej zapewnia dobre odprowadzanie wiórów – co wiąże się ze zmniejszeniem drgań, przewidywalnością zużycia i większą trwałością narzędzia.

Płytki do każdego rodzaju zastosowania

Trzy powierzchnie oporowe w każdym gnieździe płytki ograniczają jej ruchy, co pozwala zwiększyć trwałość narzędzia i zmniejszyć chropowatość powierzchni otworu. Wytrzymała konstrukcja krawędzi i kompozycja materiału płytki zapewniają dodatkową udarność, a w efekcie – niezrównaną trwałość płytki.

Odkrywanie głębi z Corodrill DS20 zdjęcie w treści artykułu

Bardziej wymagające klasy dokładności otworu można osiągnąć dzięki szlifowanym płytkom zewnętrznym. Ta dwustronna płytka dodatnia, o ujemnym położeniu, kieruje siły skrawania do wnętrza korpusu, co zwiększa stabilność i przewidywalność pracy narzędzia.

Zagłębianie w materiał, realizowane za pomocą asymetrycznego wierzchołka wiertła, w oczywisty sposób jest źródłem niezrównoważenia sił skrawania. Nowa generacja płytek, w których wykorzystuje się technikę „step technology”, umożliwia łagodniejsze zagłębianie w materiał i znaczną redukcję oporów skrawania na tym etapie procesu.

W połączeniu ze sztywnym korpusem wiertła możliwości centrowania są znacznie większe – co umożliwia wiercenie głębszych otworów, zwiększenie produktywności i osiągnięcie wyższej dokładności wywierconego otworu.

Skręcone otwory podawania chłodziwa

CoroDrill DS20 ma zmiennie skręcone otwory podawania chłodziwa, które umożliwiają podtrzymanie sztywności korpusu. Strategicznie rozmieszczone wyloty chłodziwa zapewniają najlepsze możliwe natężenie i kierunek przepływu chłodziwa. Dzięki większej ilości chłodziwa po stronie powierzchni przyłożenia można osiągnąć większą trwałość płytki i lepsze odprowadzanie wiórów.

Odkrywanie głębi z Corodrill DS20 zdjęcie w treści artykułu

Zastosowanie:

  • do otworów o głębokości 4–7×DC,
  • geometrie stworzone do zastosowań uniwersalnych i zoptymalizowanych,
  • wiertło w zastosowaniu obrotowym i statycznie na tokarce,
  • możliwość wiercenia z przesunięciem promieniowym, usuwania zadziorów i wytaczania wstecznego.

Artykuł sponsorowany Sandvik Coroman

SANDVIK Polska Sp. z o.o.

SANDVIK Polska Sp. z o.o.

Profil Firmy

SANDVIK Polska Sp. z o.o.