Odprawa generatora GE Power dla Elektrowni Opole

Preview
Reklama
Reklama

Z Zakładu Generatorów we Wrocławiu (GE Power) wyjechał pierwszy generator przeznaczony dla nowego bloku w Elektrowni Opole. To największe tego rodzaju urządzenie zastosowane w polskiej energetyce.

Odprawa generatora odbyła się 18 sierpnia i uczestniczyli w niej między innymi Sekretarz Stanu Ministerstwa Rozwoju Jerzy Kwieciński, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Energii Andrzej Piotrowski, Wicewojewoda Opolski Violetta Porowska, Wiceprezes PGE Marek Włóka, Prezes GE w Polsce Beata Stelmach, a gościł Dyrektor fabryki GE Power we Wrocławiu Marek Chmura.

Reklama

Budowa bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole jest obecnie jedną z najważniejszych inwestycji PGE i największą tego rodzaju w Polsce po 1989 roku. Nowe bloki mają produkować do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie. Co ważne, dzięki najnowszym technologiom elektrownia osiągnie najwyższą efektywność - sprawność netto bloków wyniesie co najmniej 45,5 proc., a to oznacza około 20 proc. niższą emisję CO2 w porównaniu do pozostałych elektrowni starszej generacji w naszym kraju.

Preview

- Ta inwestycja naprawdę robi wrażenie - 300 ton blachy magnetycznej. Cieszy nas to, że ten element został wbudowany w Polsce przez polską fabrykę i polskich pracowników przy udziale polskich inżynierów. Dzięki tej inwestycji elektrownia w Opolu będzie dostarczać około 8% polskiej mocy wytwórczej w kraju - podkreślił w trakcie wydarzenia Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński. Nowe generatory sprawią też, że Elektrownia Opole będzie trzecią co do wielkości w Polsce.

Ogromna moc

Reklama

Generator dla elektrowni od GE Power to 50WT25E-158 o mocy czynnej 958 MW i masie całkowitej stojana wynoszącej 426 ton. Jego wymiary to 13, 92 x 4,20 x 4,28 m. Do zbudowania generatora posłużyło aż 123 km miedzianych przewodów. Skala przedsięwzięcia jest ogromna, bowiem każdy z generatorów, które będą użyte w dwóch blokach energetycznych Elektrowni Opole, pokryłby zapotrzebowanie energetyczne całej Macedonii.

- Generatory zostały opracowane specjalnie na potrzeby tej inwestycji tak, aby spełniała ona najwyższe standardy technologiczne - przekonuje Marek Chmura, dyrektor fabryki GE Power we Wrocławiu.

Preview

Realizowana inwestycja w znaczący sposób przyczynia się do rozwoju krajowej gospodarki. Ponad 80% złożonych dotychczas zamówień realizowanych jest przez polskie przedsiębiorstwa, a z każdej złotówki wydanej na inwestycję aż 70 groszy zostaje w kraju. GE Power, który jest dostawcą maszyn elektrycznych dla bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole, bierze aktywny udział w rozwoju tej gałęzi przemysłu w Polsce. Firma wykorzystuje najnowsze technologie w sektorze, aby przysłużyć się rozwojowi przemysłu energetycznego.

Dzięki naszym technologiom elektrownie węglowe mogą podnosić nie tylko swoją wydajność, ale także obniżać emisję CO2. Elektrownia w Opolu to doskonały przykład takiej współpracy. Jesteśmy dumni z tego, że możemy brać udział w modernizowaniu polskiej energetyki - podkreśla Beata Stelmach, prezes zarządu i dyrektor generalna GE na Polskę i kraje bałtyckie.

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama