Ogromna strata Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Niestety pomimo znaczącego spadku jednostkowego gotówkowego kosztu wydobycia węgla, głównie na skutek spadku cen i odpisu aktualizującego majątek, wynik netto Grupy Kapitałowej za I półrocze 2015 wyniósł minus 623,5 mln złotych.

Pierwsza połowa 2015 roku nie przyniosła przełomu na światowym rynku węgla koksowego, jego notowania ponownie się obniżyły, niższe niż w poprzednich okresach były również ceny koksu. Odpowiedzią JSW na niesprzyjające warunki rynkowe była dalsza redukcja kosztów jednostkowych, co stało się możliwe dzięki rosnącej produkcji oraz działaniom oszczędnościowym.

W pierwszym półroczu kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyprodukowały 7,77 mln ton węgla, w tym 5,47 mln ton węgla koksowego i 2,3 mln ton węgla do celów energetycznych. Plan na cały 2015 rok zakłada wyprodukowanie 16,4 mln ton węgla. Rok wcześniej kopalnie należące do JSW wydobyły 13,9 mln ton węgla, z tym że kopalnia Knurów – Szczygłowice dołączyła do spółki dopiero 1 sierpnia. Jednak z drugiej strony w I kwartale tego roku nastąpiła ponad 2-tygodniowa przerwa w wydobyciu węgla spowodowana strajkiem.

Relatywnie wysoka produkcja pierwszego półrocza wraz z konsekwentnie wdrażanymi oszczędnościami spowodowały, że jednostkowy gotówkowy koszt wydobycia węgla był aż o 16,3 procent niższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej i wyniósł 325 złotych na tonę. W drugim kwartale br. wyniósł on 306 złotych na tonę.

Średnia cena sprzedaży podstawowego produktu JSW, czyli węgla koksowego do odbiorców zewnętrznych spadła w pierwszym półroczu w ujęciu rocznym o 5,8 proc. do 401,21 złotego. Jednak większy, między innymi na skutek przejęcia kopalni Knurów-Szczygłowice, wolumen wydobytego i sprzedanego węgla spowodował, że przychody Grupy JSW wzrosły w okresie styczeń-czerwiec br. o prawie 12 procent do 3,502 mld złotych.

Zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) za pierwsze półrocze wyniósł 15,0 mln złotych wobec 196 mln złotych rok wcześniej. Był on jednak obciążony głównie przez dokonany odpis z tytułu utraty wartości kopalni Krupiński w wysokości 211,2 mln złotych. Oczyszczona EBITDA za pierwszą połowę 2015 roku wzrosła do 329,4 mln złotych w porównaniu do 171 mln złotych rok wcześniej.

GK JSW dążąc do zabezpieczenia płynności finansowej oprócz ograniczania kosztów dokonała ograniczenia nakładów inwestycyjnych, koncentrując się na produkcji węgla koksującego. Nakłady inwestycyjne spadły w pierwszym półroczu w ujęciu rok do roku o ponad 28 procent, zamykając się kwotą 553,1 mln złotych. Utrzymano nakłady głównie na te projekty, które mają bezpośredni wpływ na zwiększenie produkcji węgla koksowego.

- Naszym nadrzędnym celem w sytuacji niezwykle niekorzystnych warunków rynkowych jest trwałe obniżanie kosztów i koncentracja na najbardziej rozwojowych obszarach działalności, a więc wydobyciu węgla koksowego. Niska baza kosztowa daje szansę skorzystania z każdego nawet niewielkiego odreagowania cen na rynku węgla koksowego – komentuje wyniki Robert Kozłowski, zastępca prezesa JSW ds. Ekonomicznych.

Źródło: JSW

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę