Oprawki termokurczliwe

Seco Tools

 

Rozmowa ze Zdzisławem Marcinkiewiczem, dyrektorem sprzedaży w firmie Seco Tools Poland

Czy dostawcy/producenci oprawek termokurczliwych mają przed sobą jeszcze duże wzrosty sprzedaży w Polsce, czy też następuje już nasycenie krajowego rynku i nie należy spodziewać się dużych zmian w ich udziale w całościowym rynku systemów mocowań?

Na przestrzeni ostatnich kilku-, kilkunastu lat system mocowania termokurczliwego zdobył znaczącą pozycję i uznanie użytkowników systemów mocowania narzędzi. Pierwotnie wykorzystywany głównie w produkcji form i matryc, z czasem zaczął być stosowany również w innych gałęziach przemysłu: maszynowym, energetycznym, samochodowym i lotniczym. Wzrost sprzedaży tego systemu i tym samym oprawek termokurczliwych w najbliższych latach będzie prawdopodobnie związany głównie z rozwojem przemysłu samochodowego i lotniczego i będzie wynikał m.in. z tego, że coraz więcej komponentów np. w przemyśle lotniczym wykonywanych będzie w technologii „net shape’’ z wykorzystaniem oprogramowania umożliwiającego wydajną obróbkę zgrubną lub wykończeniową. Zmiany te skutkować będą większym wykorzystaniem węglikowych narzędzi monolitycznych, a właśnie system mocowania termokurczliwego jest optymalny dla tego typu narzędzi. Ponadto sam system oprawek termokurczliwych rozwija się: oprócz zapewnienia trwałego mocowania narzędzia producenci wprowadzają coraz to nowe rozwiązania, które umożliwiają optymalne wykorzystanie tego typu mocowania w nowych zastosowaniach, np. SAFE-LOCKTM, które eliminuje niebezpieczeństwo wysuwania się narzędzia z oprawki podczas obróbki materiałów z grupy S wykorzystywanych w przemyśle lotniczym. Ponadto producenci planują wprowadzenie oprawek termokurczliwych z elementami mającymi właściwości tłumienia drgań. Oprawki te będą umożliwiały zastosowanie optymalnie wyższych parametrów obróbki, zwiększenie produktywności, wydłużenie trwałości narzędzia oraz zapewnienie wysokiej jakość powierzchni po obróbce.

Czy przy obecnej relacji ceny do jakości oprawki hydrauliczne mogą stopniowo przejąć miejsce zajmowane dziś przez oprawki termokurczliwe?

W firmach, w których nie występuje duża liczba i różnorodność węglikowych narzędzi monolitycznych, oprawki hydrauliczne stanowią i stanowić będą optymalne rozwiązanie zapewniające najwyższe parametry pewności i dokładności mocowania. Myślę jednak, że przy wszystkich swoich zaletach (mocne i pewne mocowanie narzędzia, tłumienie drgań, brak konieczności stosowania dodatkowych urządzeń) oprawki hydrauliczne są nadal relatywnie drogie w porównaniu do oprawek termokurczliwych. Firmy, które wykorzystują dużą liczbę różnorodnych narzędzi monolitycznych (wiertła, frezy, rozwiertaki) stosując oprawki hydrauliczne, musiałby liczyć się z dość znacznymi inwestycjami. Różnice w kosztach między oprawkami termokurczliwymi a hydraulicznymi (które mogą sięgać nawet 100%) pokrywają koszty związane z koniecznością zakupienia odpowiedniego urządzenia do mocowania termokurczliwego. Po zainwestowaniu w urządzenie mamy zapewniony wszechstronny i relatywnie tani system mocowania narzędzi monolitycznych z dużą dokładnością i powtarzalnością. System ten możemy w przyszłości uzupełniać i rozszerzać o potrzebne nowe oprawki termokurczliwe.

Dlatego uważam, że to jednak oprawki termokurczliwe będą nadal częściej wybierane i stosowane w firmach, gdzie stosuje się dużo różnorodnych narzędzi monolitycznych.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę