Optyczne pomiary kół zębatych

©

Udostępnij:

Z myślą o komforcie pomiarów bicia obrotowych elementów przekładni mechanicznych - tj. wałków uzębionych, czołowych kół zębatych i kół stożkowych z zarysem hipoidalnym - opracowano w firmie Micro-Epsilon Messtechnik w Ortenburgu przyrząd typu scanCONTROL 2800-25, emitujący cyfrowe wyniki w strukturze 3D.

Jeżeli zachodzi potrzeba, wszelkie pomiary bicia przeprowadzać można również w trakcie obróbki kół zębatych. Celem ich jest uzyskanie informacji o ewentualnych nieprawidłowościach, ze wskazaniem zarówno wielkości naddatku masy, jak i strefy jej zalegania. Przystosowano do tego skaner laserowy scanCONTROL 2800-25 o 25-milimetrowej szczelinie pomiaru, działający z szybkością 256 000 pkt/s w strukturze 3D. Wyposażony w nowe oprogramowanie do konfiguracji, daje się on łatwo parametrować.
Ustawienie przyrządu sprawia, że linia promieniowania skanera „kładzie się" w poprzek interesującego obszaru uzębienia i dlatego poprzez obrót sprawdzanego koła można uzyskać pełnię obrazu odchyłek w strukturze przestrzennej. Stosowny algorytm pozwala przetworzyć go na rzeczywiste odchylenia o dokładności 5 µm.


Aneta Głodowska
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również