Optymalizacja energetyczna

Pixabay

O potrzebie identyfikacji newralgicznych i najbardziej energochłonnych obszarów w przedsiębiorstwie opowiada Mateusz Sobczak, kierownik Działu Techniczno-Handlowego w firmie NowaLed ILL. 

MM: Jak osiągnąć maksymalną poprawę efektywności energetycznej?

Mateusz Sobczak:
Kluczem do maksymalnej poprawy efektywności energetycznej są dwa aspekty. Pierwszy to właściwie przygotowany projekt nowego oświetlenia, który musi opierać się na dokładnie przeprowadzonej wizji lokalnej, poznaniu specyfiki pracy przedsiębiorstwa i określeniu newralgicznych miejsc, które wymagają indywidualnego potraktowania. Drugim jest skuteczność świetlna zastosowanej oprawy, która powinna być na najwyższym, realnym poziomie, tak by uzyskać pożądany efekt przy jak najmniejszej konsumpcji energetycznej. Całość dopełnia zastosowanie inteligentnej automatyki sterującej oświetleniem, która dostosowuje ilość światła i tryb pracy do aktualnych warunków atmosferycznych i rytmu pracy przedsiębiorstwa.

Gdzie szukać oszczędności energii na linii produkcyjnej?

– Oszczędności należy szukać w takich obszarach jak redukcja punktów świetlnych poprzez optymalizację nowego projektu oświetleniowego i dobór opraw o najwyższej efektywności energetycznej oraz rozsyle światła skierowanym na przestrzeń roboczą, którą chcemy oświetlić. Nie można przy tym pominąć zastosowania automatyki sterującej oświetleniem, która pozwala na uzyskanie nad linią produkcyjną dokładnie takiej ilości światła, jaka jest faktycznie potrzebna.

Jakie są największe bariery wzrostu efektywności energetycznej w zakładach produkcyjnych?

– Podstawową barierą są nadal finanse, co powoduje, że inwestorzy częste decydują się na rozwiązania znacznie tańsze, ale znacznie mniej efektywne energetycznie Wydaje się to opłacalne w dniu podjęcia decyzji, ale już nie w perspektywie wieloletniej eksploatacji, której koszty często „zjadają” wartość początkową inwestycji.

Jakie działania należy podjąć w zakładach produkcyjnych, żeby zwiększyć ich efektywność energetyczną?

– Przede wszystkim należy wskazać obszary, w których widzimy potrzebę poprawy efektywności energetycznej. Jeśli przedsiębiorstwo nie ma specjalnej jednostki, może skorzystać ze wsparcia certyfikowanych audytorów energetycznych, którzy zidentyfikują newralgiczne i najbardziej energochłonne obszary. Pierwsze wskazania najczęściej obejmują modernizację oświetlenia, ponieważ jest to zabieg proefektywnościowy, który poza znaczącą redukcją zużycia energii elektrycznej poprawia też warunki pracy zatrudnionych, zapewniając natężenie światła dostosowane do obowiązujących norm.

Jak wygląda Państwa oferta, jeśli chodzi o rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną na liniach produkcyjnych?

W NowaLed ILL od samego początku działalności postawiliśmy na rozwój produktów w kierunku najwyższej na rynku realnej skuteczności świetlnej i żywotności. Od wielu lat zajmujemy tu pozycję lidera. Nasze osiągnięcia technologiczne i konstrukcyjne przekładają się na znaczącą redukcję zużycia energii elektrycznej w przedsiębiorstwach naszych klientów (do 90%), co generuje wysokie oszczędności. Dążąc do wykorzystania pełnych możliwości technologii LED, w dziewięciu na dziesięć realizowanych inwestycji stosujemy inteligentne systemy sterujące oświetleniem, których zadaniem jest dostosowanie ilości światła do aktualnych warunków atmosferycznych lub rytmu pracy przedsiębiorstwa.

Jakie są trendy w tym obszarze, jeśli chodzi o technologie, produkty i rozwiązania pozwalające osiągnąć maksymalną poprawę efektywności energetycznej?

– W ostatnich latach wyraźnie widoczne jest dążenie do poprawy efektywności energetycznej w niemal każdym obszarze naszego życia. Wykorzystuje się do tego technologie smart, których zadaniem jest zapewnienie uzyskania określonych wyników w ustalonym obszarze. W sektorze przemysłowym można wygenerować dodatkowe oszczędności poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii, takich jak panele fotowoltaiczne czy inteligentne systemy sterujące oprawami LED. Technologia LED bardzo szybko się rozwija, dzięki czemu producenci opraw LED oferują produkty o coraz większych skutecznościach świetlnych – za sprawą diod LED o wyższych skutecznościach i materiałów o większych poziomach transparentności – oraz układy optyczne redukujące straty w rozsyle światła.

Reasumując – dążenie do ciągłej poprawy efektywności energetycznej w zakładach przemysłowych jest trendem, który ma silne podłoże ekonomiczne, środowiskowe i społeczne, dlatego w moim przekonaniu już niedługo słowo „trend” zostanie tu zastąpione określeniem „filozofia” lub „światopogląd”.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę