Oszczędność miejsca i energii

Preview
KAESER KOMPRESSOREN
Reklama
Reklama

Wysoka wydajność przy małym zapotrzebowaniu na energię oraz relatywnie niewielka powierzchnia ustawcza - to najważniejsze cechy nowych sprężarek śrubowych ESD firmy KAESER KOMPRESSOREN. Oba modele ESD 352 i ESD 442 o mocy 200 i 250 kW mają wydajność w zakresie od 36,5 do 42 m³/min przy ciśnieniu 8 barów.

Istotna oszczędność energii tych sprężarek jest spowodowana zastosowaniu czterech rozwiązań. Pierwsze z nich to wirniki bloku sprężarki, wyposażone w zmodernizowany i zoptymalizowany profil SIGMA. Pracują one z bardzo niską prędkością obrotową, która wynosi 1500 obr/min. W modelu ESD 442 dodatkowo wykorzystano całkowicie nowy blok. Powyższe zmiany, powodujące między innymi zmniejszenie wewnętrznych strat ciśnienia, pozwoliły na poprawę mocy specyficznej do 5% w stosunku do poprzednich modeli. Kolejna nowość to zastosowanie silników IE3 ("Premium-Efficiency") mających szczególnie wysoki współczynnik sprawności. Od 01.01.2015 r. stosowanie ich będzie obowiązkiem w UE, ale firma KAESER KOMPRESSOREN wykorzystuje je już dzisiaj. Trzecie rozwiązanie stanowi energooszczędny napęd bezpośredni 1:1 pracujący bez, nieuniknionych w przekładniach lub napędach pasowych, strat przesyłowych. I wreszcie czwarte rozwiązanie: wewnętrzny system sterowania SIGMA CONTROL2, którego bazę stanowi komputer przemysłowy, mający pięć zaprogramowanych wariantów sterowania. System umożliwia dokładne dopasowanie wydajności sprężarki do zużycia sprężonego powietrza, co oczywiście także obniża zużycie energii.

Reklama

SIGMA CONTROL2 ma wiele innych zalet. Liczne interfejsy i zastosowane po raz pierwszy wtykowe moduły komunikacyjne zwiększają elastyczność przyłączenia do nadrzędnego systemu zarządzania sprężonym powietrzem, do sieci komputerowych lub systemów zdalnego diagnozowania i monitorowania. Duży ekran ułatwia komunikację z maszyną na stanowisku roboczym. Gniazdo karty SD przyspiesza zarówno odczytywanie danych, jak i aktualizację oprogramowania. Wprowadzony czytnik RFID pozwala na standaryzację serwisu, zwiększenie jego jakości i zagwarantowanie profesjonalizmu. System sterowania SIGMA CONTROL2 jest odpowiedzialny za nadzór nad sprężarką, ale także nad osuszaczem chłodniczym lub przetwornicą częstotliwości, jeśli są one stosowane.

Wysokowydajny system chłodzenia sprężarek pozwala osiągnąć niską temperaturę sprężonego powietrza na wylocie. Oszczędza on również energię, ponieważ za chłodzenie oleju odpowiada wentylator z regulowaną prędkością obrotową. W zależności od warunków otoczenia system gwarantuje zoptymalizowaną moc specyficzną urządzenia. System obejmuje także separator kondensatu z automatycznie sterowanym spustem. Dzięki temu ze strumienia powietrza można odseparować ponad 95% kondensatu. Chłodnica została umieszczona z tyłu urządzenia, gdzie znajduje się duży otwór wlotowy powietrza chłodzącego. Dzięki zastosowaniu tak skutecznego rozwiązania redukcji ciepła w znaczący sposób wzrastają wydajność i niezawodność przyłączonego do sprężarki systemu uzdatniania sprężonego powietrza.

Reklama

W niektórych rozwiązaniach korzystne jest zastosowanie sprężarki z regulacją prędkości obrotowej. Dlatego też oba modele są dostępne również w wersji wyposażonej w system regulacji prędkości obrotowej za pomocą przetwornicy częstotliwości.

www.kaeser.pl

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama