Oto jak zapewnić kapitał dla rozwoju firmy

badania

Więcej inwestycji w prorozwojowych branżach, skoordynowana obsługa inwestorów (krajowych i zagranicznych) w jednym „okienku”, rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego i stworzenie kompleksowego programu budowy kapitału – to tylko niektóre z działań zaplanowanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ich celem jest zwiększenie stopy inwestycji i oszczędności gospodarstw domowych.

Trwają konsultacje projektu rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jednym z kluczowych zadań, które zdecyduje o powodzeniu strategii, jest zapewnienie kapitału dla rozwoju. Podczas spotkania konsultacyjnego, które odbyło się 13 września w Ministerstwie Rozwoju poszukiwano odpowiedzi na pytania o właściwy dobór celów i narzędzi w tym obszarze.

- Proponujemy zupełnie nowy model polityki inwestycyjnej. Inwestorzy będą kierowani do jednego Punktu Obsługi Inwestora. Każda inwestycja zostanie oceniona według ściśle określonych kryteriów. Najlepsze otrzymają dedykowanego opiekuna. Nowy model wyróżnia również większa selektywność wyboru inwestycji. Koncentruje się on na wsparciu branż ważnych dla długofalowego rozwoju kraju. Zależy nam na ściągnięciu inwestorów, którzy będą zmieniać naszą gospodarkę na innowacyjną - powiedział wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Wiceminister Słowik mówił z kolei o działaniach Ministerstwa Rozwoju, które mają doprowadzić do rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

- Ruszyliśmy z przeglądem prawa, bo chcemy wyeliminować bariery rozwoju partnerstwa. Do końca roku przygotujemy projekt rządowej polityki dotyczącej PPP. Planujemy wypracowanie wzorcowych dokumentów umownych i przetargowych oraz szkolenia. Powstanie również baza projektów, które mogą być realizowane w formule PPP - podkreślił wiceminister Słowik.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys mówił m.in. o zadaniach funduszu. Ze swoimi instrumentami będzie on trafiał tam, gdzie w sektorze prywatnym trudno jest zdobyć finansowanie. PFR dostarczy narzędzi do realizacji trudniejszych, większych projektów inwestycyjnych, a także finansowanie dla firm po etapie start-upów i grantów.

- Do końca września zostaną zakończone prace nad ustawami, które będą regulowały działanie grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, jesteśmy w tej chwili na końcowym etapie - zapowiedzial prezes Borys.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę