Oto pomysł na fotodetektor z grafenu

© Imgkid

Udostępnij:

Ciężkie kamery termowizyjne pochłaniające mnóstwo energii elektrycznej to już przeszłość.

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan w Stanach Zjednoczonych opracowali niedawno grafenowy fotodetektor rejestrujący pełne spektrum podczerwieni w temperaturze pokojowej. Ultracienki sensor o wielkości paznokcia małego palca dłoni składa się z dwóch arkuszy grafenu o grubości jednego atomu rozdzielonych izolacyjną warstwą tlenku tantalu (V).Dzięki takiej strukturze udało się zwiększyć absorpcję optyczną materiału i wytworzyć wyjściowy sygnał elektryczny niezbędny do przeprowadzenia pomiaru natężenia padającego światła. Podstawą pomiaru jest w tym przypadku analiza zmian w natężeniu prądu między dolną warstwą podłączoną do napięcia a warstwą górną, na którą pada światło.

Nowy fotodetektor może otworzyć drogę do skonstruowania kompaktowych urządzeń termowizyjnych montowanych np. w telefonach komórkowych czy soczewkach kontaktowych. Nie wymaga bowiem stosowania dodatkowego chłodzenia, które w przypadku konwencjonalnych czujników jest warunkiem rejestracji średniej i dalekiej podczerwieni, wykrywanej jedynie w niskich temperaturach.

Źródło: www.umich.edu

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również