Oto zwycięzcy konkursu Polski Produkt Przyszłości

PARP

Autorzy najbardziej innowacyjnych polskich rozwiązań odebrali statuetki Polskiego Produktu Przyszłości. W uroczystej gali konkursu, która odbyła się 30 listopada w Warszawie, wziął udział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Konkurs Polski Produkt Przyszłości, organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) pod patronatem Ministerstwa Rozwoju promuje innowacyjność, nowoczesność, postęp i przedsiębiorczość. Powstał z myślą o tych, dla których poszukiwanie nowych rozwiązań to pasja, potrzeba tworzenia, ulepszania, odkrywania tego co dotąd nieznane. Jest skierowany do przedsiębiorców i naukowców, badaczy, twórców innowacyjnych rozwiązań, pracujących indywidualnie jak i w konsorcjach naukowo-biznesowych.Przez dziewiętnaście lat PARP wyłoniła z rynku ponad 800 innowacyjnych projektów, z czego 49 otrzymało nagrody, a 98 wyróżnienia.

- Wśród pięciu filarów Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju nie przypadkowo znalazł się rozwój innowacyjnych firm. Polskie przedsiębiorstwa powinny być silne we wszystkich branżach, ale musimy też mieć swoje specjalności, zwłaszcza takie, które oparte są na nowoczesnych technologiach. Kluczem do konkurencyjności gospodarki bezsprzecznie jest jej innowacyjność. Bez wątpienia musimy wykorzystać wszystkie nasze atuty i stawiać na te obszary i taki rodzaj działalności, które przynoszą najwyższą wartość dodaną i wysokie marże, bo to z kolei przekłada się na szybsze budowanie kapitału w firmach i na wyższe płace Polaków. Wśród laureatów konkursu Polski Produkt Przyszłości są zarówno przedsiębiorcy, jednostki naukowe, a także ich konsorcja. Zacieśnianie współpracy między nauką a biznesem to najlepsza droga do wzrostu innowacyjności gospodarki i zwiększania jej konkurencyjności w skali globalnej - mówi wicepremier, Mateusz Morawiecki.

W tegorocznej edycji konkursu nagrodę główną w poszczególnych kategoriach otrzymali:

• Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych z Poznania za projekt pt. „Urządzenie wielozadaniowe do regeneracyjnego kształtowania otwartych cieków wodnych” (kategoria: jednostka naukowa). Nowej generacji samobieżne urządzenie pozwoli na pełną mechanizację prac związanych z renowacją i utrzymaniem stanu kanałów i rowów melioracyjnych. Wyróżnia je możliwość poruszania się na pojedynczej gąsienicy wewnątrz cieków wodnych, innowacyjny układ zawieszenia narzędzi roboczych oraz specjalistyczny wysięgnik hydrauliczny z obrotnicą narzędzi pozwalający na jedoczesne wykonywanie wielu zabiegów renowacyjnych przy pomocy wymiennych narzędzi.

• Digital Core Design Sp. z o.o. Sp.k. z Bytomia za projekt pt. „D32PRO - pierwszy polski komercyjny procesor 32-bitowy” (kategoria: przedsiębiorca). Sukces twórców procesora można bez wątpienia określić mianem przełomu w historii polskiej elektroniki. D32PRO to nowy, innowacyjny system konfigurowalnego procesora i kompilatora, który na podstawie zdefiniowanych parametrów i/lub wykonywanego programu automatycznie dostosuje architekturę wewnętrzną, listę najbardziej optymalnych rozkazów oraz wszelkie zasoby sprzętowe. Dzięki temu pobiera mniej energii, zapewnia większa wydajność i szybszą pracę całego układu a także pozwala na stosowanie jednego kompilatora i jednego zestawu narzędzi do pracy z wieloma aplikacjami.

• MOSTOSTAL Warszawa S.A., PROMOST Consulting Tomasz Siwowski Sp.J. z Rzeszowa, Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej i Uczelniane Centrum Badawcze Politechniki Warszawskiej za projekt pt. „Most drogowy z kompozytów FRP” (kategoria: konsorcjum jednostka naukowa-przedsiębiorca). Pionierska w skali kraju technologia budowy mostów z kompozytów otwiera zupełnie nowy rozdział w realizacji inwestycji z zakresu budownictwa infrastrukturalnego. Umożliwia w krótkim czasie powstanie konstrukcji o dużej wytrzymałości, odporności na korozję oraz ekonomicznej w utrzymaniu. Zastosowanie elementów prefabrykowanych pozwala na bardzo szybki i łatwy montaż na miejscu dzięki czemu minimalizowany jest czas budowy a tym samym utrudnienia w komunikacji. Pierwszy polski most drogowy z kompozytów FRP oddano do użytkowania w grudniu 2015 r. w Błażowej.

Więcej na temat nagrodzonych firm i produktów można znaleźć na stronie internetowej:

www.parp.gov.pl

Źródło: PARP/Ministerstwo Rozwoju

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę