Pakiet BeyondZero firmy SKF pozwala chronić środowisko

SKF
SKF ogłosił wprowadzenie na rynek pakietu SKF BeyondZero, który pozwala klientom SKF ograniczyć wpływ ich działalności na środowisko. Postępy w zakresie ochrony środowiska uzyskiwane dzięki stosowaniu rozwiązań z tego pakietu są potwierdzane za pomocą metodologii oceny okresu trwałości opracowanej przez inżynierów SKF. Rezultaty będą corocznie weryfikowane przez KPMG.

‒ Pakiet SKF BeyondZero jest ważnym krokiem dla SKF w naszym rozwoju rozwiązań dla klientów, które ograniczają wpływ na środowisko. Produkty, rozwiązania i usługi SKF pochodzące z naszych pięciu platform technologicznych już polepszają wydajność procesów naszych klientów i umożliwiają im uzyskiwanie większej zyskowności - mówi Tom Johnstone, prezes i dyrektor generalny SKF. ‒ Wprowadzenie na rynek tych specjalnych rozwiązań z pakietu BeyondZero pokazuje, jak można osiągnąć i zmierzyć dodatkowe oszczędności energii w określonych aplikacjach. Pakiet BeyondZero w pełni uzupełnia i wspiera istniejący zakres oferty SKF dla klientów.

Klienci SKF we wszystkich dziedzinach przemysłu są w coraz większym stopniu motywowani do ograniczania wpływu na środowisko, jaki mają ich produkty, usługi i procesy. Pakiet SKF BeyondZero umożliwia im poprawienie ich proekologicznego działania. SKF ocenia, że wielkość sprzedaży pakietu BeyondZero wyniosła w roku 2011 2,5 miliarda SEK. Celem jest osiągnięcie 10 miliardów w roku 2016.

‒ Ironią dla świata biznesu jest fakt, że w pewnym momencie zaczęliśmy się martwić o nasz wpływ na otaczający nas świat, a dzisiaj to stan świata w coraz większym stopniu ma wpływ na sposób prowadzenia przez nas działalności. Wzrost zaludnienia, niedobór energii i wody to tylko kilka ze światowych megatrendów oddziaływujących na nas. Wiodące korporacje wiedzą, że warto patrzeć dalej niż na wyniki w następnym kwartale, gdyż przewidywanie kierunków rozwoju społecznego i innowacyjność mogą spełnić oczekiwania zarówno klienta jak i potrzeby środowiska ‒ mówi Barend van Bergen, Przewodniczący Światowego Centrum ds. Zmian Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju KPMG (KPMG's Global Center for Excellence for Climate Change & Sustainability).

Następujące produkty znajdują się obecnie w pakiecie SKF BeyondZero:

Rynek motoryzacyjny


·Siłownik drzwi autobusu: Autobusy miejskie, w których zostały zastosowane siłowniki SKF charakteryzujące się zmniejszonym o 80-90% zużyciem energii do otwierania i zamykania drzwi zamiast siłowników pneumatycznych, dają oszczędność 1,9 tony CO2 /rok.

·Zespół piasty łożyskowej o małej wadze redukuje emisję CO2 o 0,25 g na km w lekkim samochodzie dostawczym wyposażonym w cztery zespoły piasty łożyskowej o małej wadze SKF. Przy założeniu rocznego przebiegu pojazdu w wysokości 14500 km, oszczędności wynoszą 3,6 kg CO2 na rok. Czyli innymi słowy, jeżeli milion samochodów stosuje takie łożyskowanie, to roczna emisja CO2 zostanie ograniczona o 3600 ton.

·Łożysko pozycjonowania wirnika - jest to integralny element systemów Stop-Start do pojazdów mikro-hybrydowych. W intensywnym ruchu miejskim, system Stop-Start umożliwia 15% zredukowanie zużycia paliwa i emisji CO2. Przy założeniu rocznego przebiegu pojazdu w wysokości 14500 km, oszczędności po zastosowaniu tego rozwiązania wynoszą 75 kg CO2 na rok.

·Uszczelnienie silnika o niskim tarciu zmniejsza tarcie nawet o 55%. Gdy jest zamontowane w silniku benzynowym daje oszczędności w emisji CO2 w wysokości ponad 1 g na kilometr. Przy założeniu rocznego przebiegu pojazdu w wysokości 14500 km, oznacza to zmniejszenie CO2 równe 14,5 kg na rok. Jeżeli milion samochodów zostanie wyposażonych w rozwiązanie SKF, to roczna emisja CO2 będzie zredukowana o 14500 ton.

·SKF StopGo dla dwukołowych pojazdów silnikowych zmniejsza emisję CO2 o 5g na kilometr.
W przypadku rocznego przebiegu 7875 km, równa się to redukcji emisji CO2 w wysokości 36 kg na rok. Jeżeli milion motocykli byłoby wyposażonych w rozwiązanie SKF, to redukcja CO2 wyniosłaby 36000 ton na rok.

Rynek przemysłowy

·SKF ConRo dla hutnictwa żelaza ogranicza emisję CO2 przeciętnie o 1,5 tony na zespół walcowniczy rocznie. W normalnej wielkości maszynie do ciągłego odlewania stali z 400 zespołami walcowniczymi, oznacza to roczne zmniejszenie emisji CO2 o około 600 ton.

·Usługa monitorowania zużycia energii - Systemy pompowe pomogła ostatnio klientowi SKF z przemysłu celulozowo - papierniczego zidentyfikować zmniejszenie jego rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną o 2000 MW, co odpowiada ponad 1500 ton* CO2 na rok.

· SKF CASM - cylindry elektryczne pomogły firmie Indian Textiles, klientowi SKF, zmniejszyć zużycie energii jednej maszyny drukarskiej o około 7 MWh na rok. Ta redukcja przekłada się na ograniczenie emisji CO2 wynoszące 5,3 tony* na rok tylko dla jednej maszyny.

·Siłownik liniowy do paneli ogniw słonecznych - CASD-60 przyczynia się do ograniczenia emisji CO2 poprzez zwiększanie ilości energii produkowanej przez jeden panel ogniwa słonecznego o 5,8 MWh/rok. Odpowiada to rocznej redukcji CO2 na rozwiązanie wynoszącej 4,4 tony*. Przeciętnie, wzrost ilości produkowanej energii w stosunku do systemu paneli sztywnych wynosi 15%.

·Łożysko kulkowe zwykłe SKF E2: Systemy napędzane silnikiem elektrycznym (EMDS) zużywają ponad 40% światowej produkcji energii zgodnie z danymi Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency) opublikowanymi w 2011 roku. Jeżeli wszystkie nowe silniki elektryczne o mocy 1-50 KM zostałyby wyposażone w łożyska kulkowe zwykłe SKF E2 zamiast w łożyska (SKF) o standardowej konstrukcji, można by było uniknąć emisji 290000 ton CO2.

·SKF Nautilus - łożysko do segmentu energetyki wiatrowej: Turbina o mocy 3 MW pracująca w typowej instalacji na lądzie, może wyprodukować 9 GWh odnawialnej energii na rok, co pozwala uniknąć emisji 6700 ton CO2. Łożysko Nautilus oraz inne produkty i rozwiązania SKF dla segmentu wiatrowego umożliwiają spełnianie takich oczekiwań.

* Przy zastosowaniu światowego wskaźnika emisji CO2 dla sieci elektroenergetycznych wynoszącego 0,749 kg CO2/kWh.

Niektóre technologie lub sektory zostały uwzględnione w pakiecie BeyondZero, ponieważ powszechnie uznano, że muszą one zastąpić infrastrukturę lub urządzenia wywierające negatywny wpływ na środowisko. Dlatego też produkty, rozwiązania i usługi SKF oferowane dla przemysłu energii wiatrowej, słonecznej lub pływowej oraz do pojazdów elektrycznych są automatycznie włączane do pakietu.

Więcej informacji: beyondzero.com.

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę