PGE modernizuje aktywa w Szczecinie i Bydgoszczy

fot. PGE

PGE zakończyło budowę instalacji odazotowania spalin w Zespole Elektrowni Dolna Odra oraz kończy budowę instalacji odsiarczania spalin w Elektrociepłowni Bydgoszcz. To część programu modernizacji aktywów Grupy wartego kilkanaście miliardów złotych, którego celem oraz wypełnienie restrykcyjnych norm środowiskowych i wydłużenie zdolności wytwórczych bloków energetycznych.

Elektrownie i elektrociepłownie Grupy PGE w ostatnich latach ograniczyły już emisje tlenków siarki o 80 proc., tlenków azotu o 40 proc. i emisje pyłów o 97 proc. Zgodnie z przyjętą strategią biznesową do 2020 roku na modernizację istniejących jednostek wytwórczych Grupa wyda łącznie ok. 16 mld zł. Środki te zostaną przeznaczone na dalsze ograniczanie emisji spalin, zwiększenie mocy zainstalowanej oraz podniesienie sprawności aktywów.

- Węgiel długo jeszcze pozostanie kluczowym surowcem wykorzystywanym do produkcji energii w Polsce, zapewniając tym samym bezpieczne i stabilne dostawy energii elektrycznej po przewidywalnych kosztach. Mimo że średni wiek naszych aktywów wytwórczych jest najniższy na rynku, konsekwentnie modernizujemy obecnie funkcjonujące bloki energetyczne, a także budujemy nowe moce wytwórcze. Dzięki stałemu podwyższaniu efektywności aktywów i wypełnieniu najwyższych europejskich standardów środowiskowych wzrasta wartość Grupy – mówi Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Jednym z ukończonych ostatnio projektów modernizacyjnych jest instalacja redukcji tlenków azotu na blokach 5-8 Elektrowni Dolna Odra. Prace trwały trzy lata. Budowa instalacji prowadzona była w oparciu o technologię redukcji niekatalitycznego odazotowania spalin (SNCR). Jest to metoda zmniejszania emisji tlenków azotu polegająca na wtryskiwaniu roztworu mocznika bezpośrednio do komory spalania, gdzie temperatura wynosi od 850 do 1050°C.

Na ostatnim etapie znajduje się również budowa instalacji odsiarczania spalin w Zespole Elektrociepłowni Bydgoszcz. Wykonanie inwestycji o wartości 61 mln zł przekroczyło 90 proc., co oznacza, że wykonano już wszystkie prace budowalne i montażowe. Modernizacja pozwoli na zredukowanie stężenia tlenków siarki do poziomu poniżej 200 mg/Nm3 i pyłu do poziomu poniżej 20 mg/Nm3, dzięki czemu emisja dwutlenku siarki zostanie zredukowana o ok. 1380 ton, natomiast emisja pyłu o ok. 13 ton w skali roku.

Źródło: PGE

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę