PGE zyska więcej praw do emisji CO2

Preview
www.climatechangeconnection.org
Reklama
Reklama

Nowy blok w Bełchatowie potrzebuje praw do emisji 6,7 mln ton dwutlenku węgla. Dlatego obcięcie limitu czeka m.in. Tauron.

Zakończyły się konsultacje dotyczące zmiany krajowego planu rozdziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012. Nowe rozporządzenie przewiduje zmniejszenie puli praw firmom, które mają dużą nadwyżkę, i przeznaczenie zaoszczędzonych uprawnień dla nowych instalacji. Najbardziej skorzysta na tym rozwiązaniu Polska Grupa Energetyczna, która w tym roku uruchomiła blok energetyczny o mocy 858 MW w Bełchatowie. Wniosek w sprawie przydziału praw do emisji CO2 dla nowego bloku Bełchatowa opiewa na 6,7 mln jednostek, a ich wartość to ok. 292 mln zł.

Reklama

Największe zmiany w liczbie uprawnień do emisji na 2012 r. będą miały miejsce w sektorach energetyki, hutnictwa żelaza i stali oraz cementowym. Z projektu rozporządzenia wynika, że Grupa Tauron straci 749 tys. jednostek emisji, co odpowiada wartości ok. 33 mln zł. Ale tylko w ubiegłym roku Tauron na handlu uprawnieniami zarobił 47 mln zł. W tym roku ten wynik będzie prawdopodobnie większy.

Reklama
Reklama

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama