PGNiG i Qatargas z nowym porozumieniem

źródło: PGNiG © PGNiG

Udostępnij:

Koncerny podpisały nowe porozumienie do umowy sprzedaży skroplonego gazu LNG, zawartej w 2009 roku. Zgodnie z nim Spółki PGNiG i Qatargas w okresie pierwszych 6 miesięcy 2016 roku zmieniły zasady wykonywania umowy długoterminowej.

Tak jak w roku 2015 - także w pierwszej połowie 2016 r. - Qatargas ulokuje ilości określone umową długoterminową na innych rynkach, wykorzystując swoją pozycję jako jednego z wiodących producentów i dostawców LNG na świecie. PGNiG pokryje Qatargas ewentualną różnicę pomiędzy ceną LNG określoną w umowie długoterminowej, a jego ceną rynkową uzyskaną przez Qatargas. Jeśli cena ta miałaby być niższa niż satysfakcjonująca PGNiG, wówczas odbiór niesprzedanego LNG będzie przesunięty na kolejne lata wykonywania umowy długoterminowej.W porozumieniu określone zostały także zasady na jakich PGNiG i Qatargas uzgodnią w razie potrzeby dostawy LNG w pierwszej połowie 2016 r. - po osiągnięciu pełnej funkcjonalności operacyjnej terminalu w Świnoujściu.

Jak informował inwestor – spółka Polskie LNG – na terenie terminalu LNG w Świnoujściu zakończono odbiory wszystkich systemów krytycznych, niezbędnych do przyjęcia pierwszej dostawy skroplonego gazu ziemnego. Aktualnie trwa etap rozruchu, a pierwszy statek ze skroplonym gazem na cele techniczne ma wpłynąć do świnoujskiego portu pomiędzy 11 a 17 grudnia bieżącego roku. Z kolei komercyjne dostawy mają się rozpocząć w pierwszej połowie 2016 r.

Źródło: PGNiG

Udostępnij:

Drukuj
MM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również