Pierwsze kroki autonomicznego robota w szybach windowych

robot w szybie © ABB

Udostępnij:

Firma Schindler rozpoczęła pilotażowy projekt autonomicznego systemu, którego najważniejszym elementem jest robot. „Zrobotyzowany system montażu wind” wykorzystuje robota przemysłowego ABB, którego podstawowym zadaniem jest wiercenie otworów i montaż elementów mocujących w szybach windowych. 

Rozwiązanie podnosi jakość i poprawia warunki pracy monterów dźwigu. Schindler uruchomił projekt we współpracy z Politechniką Federalną (ETH) w Zurychu oraz ekspertami z biznesu Robotyki ABB w Szwajcarii.Dzięki cyfryzacji, która wyposaża maszynę w dodatkowe funkcje, roboty przemysłowe mogą z powodzeniem pracować poza zakładem produkcyjnym. Ten proces wychodzenia z fabryki i zwiększania zakresu zastosowania trwa już wiele lat. Szyb windowy to kolejny nieoczywisty obszar, w którym zadania uciążliwe dla człowieka mogą być zautomatyzowane przy użyciu robota – mówi Michał Kaźmierczak, dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB w Polsce.

Przy instalacji windy wykorzystuje się nawet kilkaset kotw, służących do mocowania elementów urządzenia (oczywiście im wyższy budynek, tym więcej punktów mocowania). Aby zamontować kotwę, trzeba najpierw wywiercić odpowiednią dziurę. – Takie wiercenie w betonowym szybie to uciążliwa, powtarzalna i fizycznie wyczerpująca czynność. Ze względów bezpieczeństwa musi ona być wykonana dokładnie oraz w pełnym skupieniu — wyjaśnia Christian Studer, kierownik działu nowych technologii w firmie Schindler. – Szyb jest miejscem hałaśliwym i zapylonym, a praca w nim jest bardzo wyczerpująca.

Co do zasady, współrzędne otworów są z góry określone. Jednak przed rozpoczęciem pracy robot skanuje ścianę szybu szukając prętów zbrojeniowych pod powierzchnią lub ewentualnych nierówności betonu. System montażowy wykorzystuje algorytm do obliczania tolerancji i w razie potrzeby – do zmiany położenia otworów.

Znalezienie odpowiedniego robota było pewnym wyzwaniem dla zespołu projektowego. Ostatecznie wybór padł na IRB 2600 produkcji ABB. – Przy zasięgu 1,65 metra i ładowności 29 kilogramów, ten model doskonale nadaje się do tego zadania. Ponadto roboty przemysłowe ABB słyną z niezawodności w trudnych warunkach, co jest szczególnie ważne w tym zastosowaniu — mówi Studer.

Robot przemysłowy jest zazwyczaj montowany na fundamencie w fabryce i pracuje w odniesieniu do swojego punktu zerowego w przestrzeni. W prototypowym „Zrobotyzowanym systemie montażu wind” IRB 2600 jest zamontowany na podeście, który z wykorzystaniem tymczasowego wciągnika przesuwa się w górę i w dół szybu. Maszyna przesuwa się od punktu do punktu w szybie oraz musi dynamicznie dostosowywać współrzędne otworów. Czujniki sprawdzają, czy otwór został wywiercony we właściwym miejscu. Dopiero wtedy robot wbija śruby kotwiące i przechodzi do kolejnego punktu... I tak dalej, w pełni automatycznie.

Chociaż na podeście zamontowano kamerę umożliwiającą zdalny podgląd, a wszystkie dane związane z wierceniem otworu są rejestrowane, system działa autonomicznie. Operator sterujący robotem i nadzorujący jego pracę nie jest potrzebny. Urządzenie wystarczy po prostu zamontować w szybie windowym, gdzie będzie pracowało samodzielnie i bez przerwy.

Wykorzystanie prototypu w kilku nowych systemach windowych w Europie zakończyło się sukcesem. – Podczas tego procesu robot IRB 2600 nigdy nas nie zawiódł – dodaje Christian Studer.Źródło: ABB

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również