Pierwsze lokomotywy Vectron dopuszczone do ruchu w Finlandii

elektryczna lokomotywa Vectron © Siemens

Udostępnij:

Pierwsze 8 lokomotyw elektrycznych Vectron zostało dopuszczonych do ruchu w Finlandii. To początek realizacji kontraktu z 2014 r. z fińską spółką kolejową VR Group. Składy będą obsługiwać połączenia na linii Tampere - port Vousaari w Helsinkach. 

Kontrakt zakłada, że grupa VR do 2026 r. otrzyma od firmy Siemens w sumie 80 lokomotyw tego typu. To pierwsze zamówienie na szerokotorowe składy oraz największy pojedynczy kontrakt na lokomotywy Vectron w tym kraju.Od początku 2016 r. pięć lokomotyw przeszło testy TSI i odbiór nowego sprzętu. Zatwierdzono różne dodatkowe funkcje oraz opcje, w tym szerokotorowe wózki, specjalne opcje zimowe oraz dwa moduły z silnikami diesla do pokonywania krótkich odcinków bez napowietrznej linii zasilającej.

W lutym 2014 r. Grupa VR złożyła zamówienie na lokomotywy Vectron w wersji Nordic. Lokomotywy charakteryzują się maksymalną mocą wyjściową na poziomie 6.4 MW i prędkością maksymalną 200km/h. Wózki zostały zaprojektowane pod linię o rozstawie osi 1.524mm.

Lokomotywy będą użytkowane w Finlandii i są wyposażone w Europejski System Kierowania Pociągiem (ETCS) jak również w JKV-STM, system produkcji fińskiej. Lokomotywy bądą oznaczone znakiem seryjnym Sr3. Vectrony są specjalnie przystosowane do pracy w trudnych warunkach pogodowych północnej Europ. Będą też odporne na częste kolizje z dużymi zwierzętami. Lokomotywy są wyposażone we wklęsłe dachy oraz wzmocnione przednie części, jak również boczne bufory oraz automatyczne sprzęgi.Źródło: Siemens

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również