PKN Orlen oraz PGNiG odkryły nowe złoże gazu

© PGNiG

Udostępnij:

Przeprowadzane wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu na nowym złożu w Wielkopolsce. Możliwości produkcyjne tego złoża oszacowano na 50 mln m3 gazu rocznie.


Złoże położone jest na terenie wspólnego obszaru projektowego Płotki w Wielkopolsce na koncesji Śrem-Jarocin. Zostało ono odkryte odwiertem Chwalęcin-1K, którego głębokość końcowa osiągnęła 3050 m MD (rzeczywista długość otworu mierzona od powierzchni ziemi do dna otworu, uwzględniająca krzywiznę odwiertu). Prace prowadzone były od końca kwietnia br.

Obszar Wielkopolski należy do jednych z najbardziej perspektywicznych regionów Polski pod kątem poszukiwań złóż gazu ziemnego. Pozytywny wynik uzyskany w trakcie testu potwierdza, że założona przez nas strategia w obszarze wydobycia sprawdza się. Sukcesywnie zwiększamy bazę zasobów w kraju, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne Polski – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

W najbliższych tygodniach PGNiG oraz Orlen Upstream, z Grupy Orlen będą realizować wspólnie wiercenie otworu Komorze-3H/S1. Ponadto obie spółki przygotowują się do zagospodarowania złoża Miłosław, które zostało odkryte w maju 2017 r. Zakończenie inwestycji i rozpoczęcie wydobycia planowane jest na przełomie II i III kwartału 2019 r. PGNiG, który jest operatorem na obszarze projektowym Płotki, posiada 51% udziałów. Orlen Upstream, z pozostałą częścią udziałów, pełni funkcję partnera.


TOP w kategorii
Źródło: PKN Orlen

Udostępnij:

Drukuj

MMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również