Plastik lepszy od metalu

łożyska igus © igus

Udostępnij:

Badania wykazały, że nowy materiał do zastosowań z szybkim ciągłym ruchem ma lepsze właściwości niż łożyska spiekane. Ponadto, nowe tworzywo ma korzystniejszą cenę. 

Firma igus zaprezentowała wynik prac badawczo-rozwojowych nt. nowego bezsmarowego i bezobsługowego tworzywa przeznaczonego do zastosowań z bardzo szybkim, ciągłym ruchem. Materiał iglidur L350 nadaje się do stosowania w wentylatorach lub silnikach elektrycznych – i ma jeszcze korzystniejszą cenę. Testy z ruchem obrotowym przeprowadzone w laboratorium badawczym igus wykazały, że materiał ten ma lepsze właściwości użytkowe od łożysk metalowych.Tarcie oraz ścieranie odgrywają bardzo ważną rolę, zwłaszcza w przypadku ciągłego ruchu przy dużej prędkości obrotowej. Firma igus opracowała kolejne bezsmarowe i bezobsługowe tworzywo: iglidur L350, przeznaczone do zastosowań z szybkim, ciągłym ruchem obrotowym. Nowe wysokogatunkowe tworzywo do zastosowań ruchomych ma znaczną przewagę nad innymi rozwiązaniami, takimi jak metalowe łożyska spiekane, ponieważ cechuje się znacznie większą odpornością na uderzenia oraz nacisk krawędziowy. Na podstawie testów przeprowadzonych w laboratorium badawczym firmy igus stwierdzono, że przy prędkości 1,5 m/s łożyska z tworzywa iglidur L350 ulegają trzykrotnie wolniejszemu zużyciu. Podczas gdy łożyska spiekane osiągają granice swoich możliwości przy jeszcze większych prędkościach, współczynniki tarcia oraz ścierania dla łożysk iglidur L350 pozostają niezmiennie małe.

Ze względu na mały współczynnik rozszerzalności termicznej łożysk, nowy materiał może być stosowany nawet w trudnych warunkach środowiskowych przy temperaturach do +210°C. Ponadto, tworzywo wyróżnia się małą absorpcją wilgoci, przez co może mieć styczność z różnymi mediami. Dzięki nieustannie prowadzonym badaniom, udało się obniżyć cenę materiału iglidur L350 aż o 50 procent w porównaniu do podobnych tworzyw firmy igus. Łożyska iglidur L350 mają szeroki zakres zastosowań, od wentylatorów i silników elektrycznych po nieskomplikowany sprzęt AGD. Stanowią alternatywę dla łożysk spiekanych impregnowanych olejem, zarówno w przypadku produkcji nowych urządzeń, jak przy modernizacji/naprawach. Łożyska ślizgowe wykonane z tworzywa L350 można obliczać i zamawiać on-line. Materiał ten jest też dostępny przy projektowaniu i wytwarzaniu elementów i łożysk o kształtach dostosowanych do indywidualnych wymagań klienta.

Źródło: igus

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również