Po raz 10. Dni Druku 3D w Kielcach

MM Magazyn Przemysłowy

Znaczący producenci drukarek z Polski, dystrybutorzy sprzętu zagranicznego, przedstawiciele branży skanowania 3D oraz firmy związane z branżą szybkiego prototypowania – wszyscy spotkali się w Targach Kielce  podczas jubileuszowej edycji Dni Druku 3D. 

Wystawa z hobbystycznej ewoluowała w biznesową. Wydarzenie początkowo organizowane było bowiem w kieleckim klubie studenckim „Wspak”. Następnie Dni Druku 3D były jednym z wielu punktów towarzyszących Przemysłowej Wiośnie, by po 10 latach stać się bardzo ważnym elementem tego cyklu wystaw. Dni Druku rozrosły się bowiem do największych targów profesjonalnych drukarek 3D w Europie Środkowo-Wschodniej. Hala B w Targach Kielce jest prawie w całości poświęcona właśnie tej technologii druku.

Nie tylko targi
Dni Druku to jednak nie tylko stanowiska targowe, na których prezentują się profesjonalne firmy zajmujące się drukiem 3D, ale także seminaria. Co roku codziennie organizowanych jest nawet kilkanaście prelekcji poświęconych tej technologii. W pierwszym dniu wśród omawianych tematów znalazły się m.in. technologie przyrostowe stosowane w przemyśle lotniczym, laserowe technologie wytwarzania przyrostowego z proszków metalicznych czy wykorzystanie druku 3D w fotonice. Podejmowano także temat opłacalności oraz oszczędności. Na przykład prelekcja „Bądź ekonomiczny w produkcji” dotyczyła innowacyjnych rozwiązań w systemach SLS i SLM. Poruszono także temat obniżenia kosztów produkcji narzędzi i części zamiennych z zastosowaniem technologii przemysłowych.

W środę 11 kwietnia wśród tematów wiodących będzie natomiast wykorzystanie druku 3D w medycynie. Po raz kolejny omawiana będzie kwestia drukowania narządów ludzkich, zastosowania druku w ortopedii i traumatologii oraz przyszłości medycznego druku 3D. Kolejnym wiodącym tematem będzie wykorzystanie druku w biznesie i w przemyśle. Zaprezentowane zostaną zatem m.in. nowe modele biznesowe dla firm produkcyjnych i dostawców usług druku 3D, możliwości uprzemysłowienia druku czy jego roli w prototypowaniu wynalazków. Pojawią się również przykłady projektów, wśród nich m.in. projekt koncepcyjny nadwozia elektrycznego samochodu osobowego czy projekty powstałe na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w ramach Pracowni Podstaw Projektowania.

Od butów po samochód
W prelekcjach co roku chętnie uczestniczą nie tylko firmy rozważające wykorzystanie technologii druku 3D, ale także studenci czy nawet uczniowie. Również stoiska targowe z roku na rok wzbudzają spore zainteresowanie. Przede wszystkim ze względu na prezentacje druku 3D na żywo czy wystawę obiektów już wydrukowanych. W tym roku znajdują się wśród nich np. wydrukowana replika Wieży Eiffla, buty sportowe, narzędzia, makieta czołgu, metalowy stół itd. Hitem jest jednak wydrukowany model samochodu (w skali 1:1) wzorowanego na modelu Ford Mustang z 2005 r. Do wydruku wykorzystano największą komercyjną drukarkę 3D dla przemysłu (Atmat Jupiter). Przygotowanie projektu (wydruk, składanie itd.) zajęło 2 miesiące. Model mierzy 5 metrów i waży 400 kg.

Światowe premiery
Podczas trzech dni w hali B na stoiskach można zapoznać się praktycznie ze wszystkim, co oferuje technologia druku 3D. Wiele firm planuje nie tylko europejskie, ale i światowe premiery swoich urządzeń. Tegoroczna edycja imprezy jest również wyjątkowa z uwagi na rozpoczynające się w Polsce kolejne programy finansowane z funduszy Unii Europejskiej. W Kielcach sporo firm z branż przemysłowych oraz edukacyjnych poszukuje bowiem nowych możliwości wdrożenia innowacyjnych technologii.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę