Pod znakiem usprawnień: DMG Mori Open House w Pfronten

Już po raz 21. fabryka DMG Mori w niemieckim Pfronten otworzyła swoje podwoje. Tym razem na rekordowej powierzchni blisko 7500 m2 zaprezentowano 90 maszyn, w tym 6 światowych premier. Jak szacują organizatorzy, w ciągu pięciu dni (26-30 stycznia 2016 r.) DMG Mori Open House odwiedziło ok. 8 tysięcy zwiedzających, w tym 240 przedsiębiorców z Polski.

Według ekspertów 2016 rok ma przynieść wreszcie stabilizację światowej gospodarki. Będziemy prawdopodobnie obserwować dalszy rozwój rynków zbytu na nasze produkty m.in. w USA, Japonii, Korei Południowej, Indiach, Meksyku i Tajlandii. Stąd też chcemy w większym stopniu zaangażować się w działania sprzedażowe, aby zrównoważyć bilans produkowanych i sprzedawanych maszyn – mówił prezes Zarządu dr Rüdiger Kapitza podczas konferencji prasowej zorganizowanej 26 stycznia 2016 r. na terenie fabryki DMG Mori w Pfronten.

Powiązane firmy

Jedną ze strategii służących realizacji tego celu ma być budowa dwóch nowych centrów technologicznych – w Moskwie i Seulu. Pierwsze – o powierzchni ponad 5000 m2 – ma zostać otwarte już 23 maja b.r. Około ¼ tej przestrzeni zajmie tzw. showroom stworzony z myślą o prezentacji 20 najnowszych obrabiarek marki DMG Mori. Nieco mniejsze centrum w Korei Południowej (4500 m2) pomieści 10-15 maszyn, a jego otwarcie przewidziano na II kwartał 2016 r. Oba kompleksy mają nie tylko służyć prezentacji rozwiązań producenta, ale również upowszechnianiu wiedzy na temat stosowanych przez niego technologii. Ważnym elementem ich działalności będą zatem szkolenia dla użytkowników i potencjalnych nabywców.

Osiem kroków na drodze rozwoju

Poza tworzeniem nowych i rozbudową istniejących ośrodków (w tym fabryki w Narze w Japonii) firma planuje również dalszy rozwój już istniejących segmentów swojej działalności. Na liście priorytetów na 2016 r. znalazła się m.in. intensyfikacja partnerstwa z firmami Schaeffler i Porsche.

Jako najważniejszy partner technologiczny Porsche współpracujemy przy budowie i udoskonalaniu modelu 919 Hybrid, wytwarzając ponad 60 części każdej maszyny – wyjaśniał dr Kapitza. – Odmienny charakter ma nasza współpraca z Schaefflerem, który jako główny partner wyposaża maszyny DMG Mori w systemy sensoryczne pozwalające na zdalne rejestrowanie m.in. wahań temperatury, drgań układów i zapotrzebowania na środki smarne. Każda z tworzonych we współpracy z Schaefflerem obrabiarek dysponuje ok. 60 czujnikami, które za pośrednictwem oprogramowania Celos automatycznie łączą się z systemem planowania produkcji, pozwalając tym samym na powiązanie maszyn z istniejącymi systemami produkcyjnymi.

Usprawnieniu obsługi i skróceniu czasu produkcji służyć ma również doskonalenie cykli technologicznych, technologii przyrostowych oraz technik formowania i wytłaczania – kolejne punkty na liście ośmiu zadań producenta na bieżący rok. Obecnie firma oferuje 31 cykli technologicznych DMG Mori, tj. gotowych programów ułatwiających proces programowania obrabiarek. Jak szacuje producent, pozwalają one na skrócenie czasu przestojów o 40-60% w porównaniu z tradycyjnymi metodami programowania.

Technologie przyrostowe dla lotnictwa

W ciągu ostatnich dwóch lat bardzo wiele czasu poświęciliśmy na doskonalenie oferowanych przez nas technologii. Mogłoby się wydawać, że nasze portfolio rozwija się powoli, jednak prezentowane w nim maszyny przeszły długą drogę ewolucji – wyjaśniał dr inż. Masahiko Mori, prezes japońskiego DMG Mori Company Ltd. – Sztandarowym przykładem tych zmian są maszyny Lasertec umożliwiające łączenie do trzech różnych metali, a także produkcję detali o szczególnych wymaganiach wytrzymałościowych dla przemysłu lotniczego.

Sektor lotniczy już od dawna znajduje się w centrum zainteresowania DMG Mori. W tym roku – oprócz promocji technologii Lasertec – producent zapowiada dalszy rozwój centrum technologicznego Aerospace Excellence Center w Pfronten zajmującego się świadczeniem kompleksowych usług doradczych dla przemysłu lotniczego. Wsparcie otrzyma również drugi z funkcjonujących w Pfronten ośrodków – XXL-Center, którego działalność koncentruje się na konstruowaniu i produkcji maszyn specjalnych o powiększonych gabarytach. Już dziś bramy fabryki opuszcza rocznie ok. 12 obrabiarek o wadze do 40 ton wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu w procesach obróbki wielkogabarytowych detali.

Nowe generacje dobrze znanych maszyn

W agendzie firmy nie mogło także zabraknąć prezentacji nowych maszyn. Znane z wypuszczania na rynek kilkunastu nowych modeli rocznie DMG Mori zapowiedziało na ten rok premierę 13 obrabiarek. Sześć z nich zaprezentowanych zostało w Pfronten, pozostałe siedem pokazanych zostanie we wrześniu podczas Międzynarodowych Targów Obróbki Metali AMB w Stuttgarcie (4) oraz w listopadzie na Międzynarodowych Targach Obrabiarek Jimtof w Tokio (3).

Blisko połowa tegorocznych premier to nowa generacja dobrze znanych maszyn obróbczych. Naszym celem jest bowiem nie tylko poszerzanie portfolio, ale przede wszystkim jego ciągłe ulepszanie w celu poprawy osiągów naszych obrabiarek – wyjaśniał dr Kapitza.

Trend ten był widoczny również na salonach wystawowych Pfronten. Wśród sześciu premier cztery stanowiły urządzenia kolejnych generacji: ulepszone centrum tokarsko-frezarskie CTX gamma 3000 TC o większym momencie obrotowym, mniejszej długości wrzeciona oraz dłuższych osiach X i Y, 5-osiowe centrum obróbkowe DMU 160 P duoBLOCK o podwyższonej sztywności, precyzji i efektywności, obrabiarka portalowa DMU 210 P o mniejszym zużyciu energii i większej sztywności, a także ULTRASONIC 20 linear odróżniający się od swojego poprzednika mniejszymi wymiarami, mocniejszym napędem osi A oraz możliwością obróbki detali o większej średnicy.

Absolutne premiery

Absolutną nowością zaprezentowaną po raz pierwszy w Pfronten były natomiast centra obróbkowe DMU 600 G linear oraz DIXI 125. Pierwsze z nich to maszyna przeznaczona do obróbki ciężkich detali o wadze do 30 ton, zdolna wytrzymać obciążenie punktowe do 15 ton/m2. Jej wyróżnikami są bezdotykowe napędy liniowe, optymalna sztywność statyczna i dynamiczna oraz wysoka efektywność energetyczna. Dużą stabilność temperatury gwarantują innowacyjny system chłodzenia oraz dodatkowe – załączane w razie potrzeby – agregaty. Z kolei DIXI 125 to kompaktowe centrum obróbcze należące do rodziny DIXI przeznaczone do obróbki detali o średnicy do 1250 mm. W porównaniu z innymi tego typu maszynami wyróżnia się wysoką precyzją (dokładność wolumetryczna < 15 µm) i dużą stabilnością temperatury dzięki dodatkowej chłodnicy napędu głównego i specjalnej powłoce izolacyjnej Thermoshield.

Poza szansą zapoznania się z nowymi produktami firmy DMG Mori Open House oferował odwiedzającym znacznie więcej: możliwość przetestowania systemu Celos, przyjrzenia się pracy 90 flagowych obrabiarek producenta, a także zwiedzenia hal produkcyjnych i obserwacji krok po kroku całego procesu powstawania maszyn. Następna, 22. Wystawa Firmowa DMG Mori odbędzie się na początku 2017 r. Organizatorzy już zapowiadają, że przywitają zwiedzających kolejną porcją nowości i aktualnych informacji na temat swoich planów na najbliższy rok.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę