Pokrętła z regulowanym momentem siły dokręcania

Elesa+Ganter, pokrętła MZD © Elesa+Ganter

Udostępnij:

Wprowadzone do oferty nowe pokrętło MZD jest unikalne ze względu na możliwość regulacji momentu siły dokręcania. Kolejnym ważnym aspektem, który wyróżnia pokrętło MZD jest szeroki zakres regulacji momentu od 0,2 Nm do 1 Nm. Są to jednocześnie małe wartości momentu, a co za tym idzie produkt ten może znaleźć zastosowanie w przypadku, gdy pokrętło wkręcane jest w gwint tworzywowy lub aluminiowy, aby nie został uszkodzony przy dokręcaniu.

Dodatkowo należy zauważyć, że pokrętło MZD jest około dwukrotnie tańsze w porównaniu do pokręteł tego typu dostępnych obecnie na rynku.Pokrętło MZD jest wyposażone w mechanizm sprężynowy, który w momencie przekręcania pokrętła zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż do osiągnięcia wcześniej ustawionego momentu obrotowego, wkręca się w gwint. Natomiast powyżej zadanej wcześniej wartości momentu, następuje wysprzęglenie mechanizmu - słychać wtedy charakterystyczny dźwięk „kliknięcia”.

Zasada działania mechanizmu pokrętła MZD jest podobna do działania klucza dynamometrycznego, w którym to regulacja momentu siły dokręcania jest realizowana przez odpowiednie dokręcenie mechanizmu sprężynowego. Regulacje momentu siły dokręcania w pokrętle MZD wykonujemy za pomocą, znajdującej się pod pokrywką śruby z łbem walcowym i gniazdem sześciokątnym. Wkręcenie/wykręcenie śruby powoduje zmianę osiowego położenia tarczy z podziałką. Aktualnie nastawiony moment siły dokręcania wskazuje wartość, której oznaczenie znajduje się na tej samej wysokości, co tarcza. Moment siły dokręcania jest regulowany w przedziale od 0,2 Nm do 1 Nm. Pokrętło jest fabrycznie ustawione na wartość 0,5 Nm.

Trwałość mechanizmu potwierdzają przeprowadzone badania. Po wykonaniu 60 000 cykli, pokrętła nie wykazały widocznych oznak zużycia, a określony moment nie zmienił się.Do typowych zastosowań pokrętła MZD można zaliczyć:
   • mocowanie elementów w różnego rodzaju oprzyrządowaniu
   • dokręcenie elementów przy obróbce szkła, gdzie zbyt duży moment siły dokręcenia spowodowałby jego uszkodzenie
   • mocowanie elementów np. do korpusów maszyn z gwintem tworzywowym. Pokrętło zabezpiecza przed użyciem zbyt dużego momentu, który mógłby uszkodzić gwint
   • zabezpieczenie przed uszkodzeniem elementów przykręcanych, ściskanych, czy naciąganych

Źródło: Elesa+Ganter

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również