Polacy stworzyli inteligentny system zarządzania spawarkami

Rywal-RHC, rejestrator spawalniczy © Rywal-RHC

Udostępnij:

RYWAL-RHC, największy w Europie Środkowej dystrybutor sprzętu spawalniczego oraz urządzeń pokrewnych, wprowadza innowacyjne rozwiązanie do zarządzania parkiem spawalniczym rodem z Przemysłu 4.0.

Sztuczna inteligencja, która kiedyś była tematem przewodnim w filmach science-fiction, powoli wkracza w naszą codzienną rzeczywistość. Mamy już inteligentny dom (np. zarządzanie instalacjami w domu za pomocą telefonu), inteligentne samochody (m.in. samojeżdżący samochód Google), inteligentne urządzenia sprzątające (system monitorowania profesjonalnych maszyn sprzątających) oraz inteligentne myjnie samochodowe (np. zarządzanie bezdotykową myjnią BKF za pomocą aplikacji Carwash Manager). Teraz przyszedł czas na inteligentne spawarki!Czym jest inteligentna spawarka?
Jest to spawarka posiadająca wbudowany rejestrator REJS MOST, który jest specjalną wersją EBKF Manager przeznaczoną na rynek spawalniczy. Rejestrator pozwala na zdalne monitorowanie wydajności spawania. Dzięki zaawansowanej technologii czujniki urządzenia dają możliwość monitorowania wielu parametrów spawarki jednocześnie, jak np.: czasu jarzenia łuku, natężenia prądu spawania, czy też wydajności operatora maszyny. System został stworzony w 100% w Polsce, a pierwsze wdrożenie polegało na podłączeniu prawie 300 spawarek pracujących na budowach w kraju, ale również poza jego granicami, np. w Finlandii.


TOP w kategorii
Wymagania techniczne
Ważną zaletą rejestratora jest jego uniwersalność: można go zamontować praktycznie w każdym przemysłowym urządzeniu spawalniczym dowolnego producenta. Dotyczy to zarówno nowych, sterowanych cyfrowo inwertorów, jak i starszych urządzeń transformatorowych sterowanych analogowo. Możemy rejestrować dane dla półautomatów spawalniczych MIG/MAG, TIG lub urządzeń MMA. Moduł rejestratora jest zabudowywany przez nasz serwis wewnątrz spawarki.

Ka­seta rejestratora ma wymiary tylko 79 x 109 x 31 mm. Przy braku możliwości podłączenia zasilania np. z transformatora spawarki, rejestrator może być zasilany przez dodatkowy zasilacz 230 V. Na zewnątrz na obudowie spawarki znajduje się czytnik kart RFID służący do logowania się pracowników. Rejestrator ma niezależny miernik prądu A/V, który montowany jest w obwodzie prądu spawania. Odczytane dane przesyłane są za pomocą sieci GSM do chmury danych.

Użytkownik poprzez licencjonowany program zyskuje dostęp online do informacji o swojej produkcji spawalniczej. Pozwala to na obserwowanie dowolnej liczby pracujących urządzeń i ludzi, szybkie tworzenie raportów pokazujących efektywność produkcji, a także otrzymywanie alertów dotyczących np. przekraczania żądanych parametrów prądowych lub geolokacyjnych (jeśli spawarka opuści halę produkcyjną).

Zalety
Rejestrator spawalniczy REJS MOST oferuje swoim użytkownikom szereg zalet.

  • Możliwość opomiarowania wszystkich urządzeń spawalniczych w zakładzie bez względu na ich producenta, wiek i metodę spawania (MIG/MAG, TIG, MMA). Moduł jest zabudowany wewnątrz spawarki bez dodatkowych przewodów na zewnątrz urządzenia.
  • Przesyłanie danych z produkcji odbywa się on-line, możliwość ich podglądu poprzez internet praktycznie z każdego miejsca.
  • Możliwość porównania czasu włączenia urządzenia z rze­czywistym czasem jarzenia łuku (spawania).
  • Eksport wybranych raportów w postaci plików csv lub graficzny.
  • Definiowanie alertów dotyczących wartości parametrów spawania, efektywności pracy lub lokalizacji. Alerty mogą mieć zdefiniowane znaczenie jako tylko informacyjne, ostrzegawcze lub krytyczne.

 

EBKF Fleet Manager
Twórcami systemu do zdalnego zarządzania urządzeniami spawalniczymi są programiści firmy BKF. Z firmy została wyodrębniona komórka EBKF, która realizuje projekty z obszaru IIoT - Industrial Internet of Things (Przemysłowy Internet Rzeczy). Kariera młodych programistów zaczęła się od stworzenia innowacyjnego systemu zarządzania myjniami - Carwash Manager. Następnie przyszedł czas na EBKF Fleet Manager. W wersji BETA system początkowo służył do monitorowania maszyn sprzątających. Funkcjonował w takiej formie przez kilka lat z bardzo dobrymi rezultatami, co zainspirowało twórców do rozwinięcia możliwości ich oprogramowania i stworzenia inteligentnych spawarek. EBKF Fleet Manager automatyzuje procesy kontroli, a tym samym daje potężne możliwości ograniczania kosztów dla firm oferujących usługi spawania.

Zbierane dane są bezpiecznie gromadzone, przetwarzane i analizowane w chmurze, a użytkownik po autoryzacji ma do nich dostęp poprzez panel administracyjny (z poziomu komputera lub urządzenia mobilnego). Użytkownik otrzymuje w nim m.in.
• Aktualny status wszystkich monitorowanych spawarek (włączone, wyłączone, spawające).
• Wydajność spawania w zadanych ramach czasowych.
• Wydajność operatora.
• Wystąpienie zdefiniowanych alertów.
• Zadania przypisane do spawarek lub operatorów.

Obecnie EBKF Fleet Manager pozwala na szczegółowe monitorowanie pracy różnych urządzeń, bez względu na ich wiek lub model. Specjalne czujniki, zawarte w narzędziu o kompaktowych rozmiarach, montuje się bezpośrednio w maszynach. Elastyczność rozwiązania pozwala na dostosowanie usługi pod indywidualne potrzeby klienta. Wszystko zależy od bezpośredniej konfiguracji urządzenia. Co więcej Fleet Manager daje możliwość podłączenia zewnętrznych czujników (prądu, RFID) oraz swobodnej integracji z zewnętrznymi urządzeniami. Skutkiem tak elastycznego podejścia, jest powstanie systemu, który jest w stanie obsługiwać dowolny typ maszyn i urządzeń sterujących.

Dużą zaletą naszego systemu jest to, że można go łatwo spersonalizować pod kątem oczekiwań każdego zainteresowanego podmiotu – mówi CEO BKF Piotr Andrzejewski.

Takie podejście BKF do prowadzonego biznesu, przyczyniło się do zrealizowania już kilkunastu wdrożeń w przedsiębiorstwach produkcyjnych i przemysłowych. Współpraca BKF oraz grupy RYWAL-RHC zaowocowała podpisaniem umowy na dystrybucję innowacyjnego rozwiązania EBKF, nazwano go REJS MOST.

Dystrybucja systemu EBKF do urządzeń spawalniczych, będzie odbywała się na rynku polskim oraz rynkach, na których spółka posiada swoje oddziały: Litwa, Rosja, Białoruś, Słowacja, Rumunia oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Źródło: BKF, Rywal-RHC

Udostępnij:

Drukuj

MMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również