Polka przewodniczącą Rady CERN-u

Prof. Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie została w czwartek wybrana na Przewodniczącą Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).

Prof. Agnieszka Zalewska jest specjalistką w dziedzinie fizyki wysokich energii, badaczką neutrin i ciemnej materii. Od 2010 r. była naukowym przedstawicielem Polski w Radzie CERN-u.

Jej kandydaturę na przewodniczącą Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą - największego na świecie laboratorium fizyki cząstek - zgłosiły wspólnie Polska, Belgia, Węgry i Czechy.

Rada CERN-u ponosi ostateczną odpowiedzialność za wszystkie ważne decyzje dotyczące organizacji i jej działalności. To ona zatwierdza budżet i duże projekt naukowe realizowane w CERN-ie. Odpowiada też za europejską strategię dla fizyki cząstek.

Każdy z 20 krajów, które należą do CERN-u, ma w Radzie dwóch oficjalnych delegatów, z których jeden reprezentuje administrację swojego rządu, a drugi - interesy naukowe swojego kraju. Każdy kraj członkowski ma jeden głos w Radzie, a podjęcie decyzji wymaga większości głosów.

Z kolei Przewodniczący Rady CERN-u - a taką funkcję pełnić będzie prof. Zalewska - decyduje o obradach Rady i reprezentuje organizację. Rada CERN-u wybiera przewodniczącego na 1 rok, ale po tym czasie może go wybrać ponownie, jednak nie więcej niż 2 razy z rzędu. Od 2010 r. funkcję przewodniczącego Rady pełnił Francuz Michel Spiro.

Prof. Agnieszka Zalewska była wśród czworga kandydatów ubiegających się o stanowisko przewodniczącego Rady CERN-u. Oprócz niej kandydował też prof. Roberto Petronzio, fizyk z Uniwersytetu Rzymskiego Tor Vergata, zgłoszony przez Włochy. Inny z kandydatów, prof. Jos Engelen, zgłoszony przez delegację duńską i brytyjską, był w przeszłości m.in. dyrektorem naukowym CERN-u, obecnie stoi na czele holenderskiej organizacji badań naukowych (Netherlands Organization for Scientific Research). Z kolei dr Bjorn Jacobson, kandydat zgłoszony przez Norwegię, jest doradcą Norweskiej Rady ds. Badań Naukowych. W sierpniu kandydaci przedstawili swój plan rozwoju CERN-u i realizowanych tam badań.

Polska pełne członkostwo w CERN-ie uzyskała w 1991 r. Była to pierwsza zachodnia organizacja międzynarodowa, która po zmianach politycznych w Europie przyjęła Polskę do grona swych członków.

źródło: PAP

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę