Polki skłonne do wyjazdu za granicę

© PixaBay

Udostępnij:

Aż 2/3 Polek w wieku 18–60 lat jest skłonnych wyjechać do pracy za granicę – wynika z badania „Polki o pracy za granicą”. Najczęściej motywują je do tego kwestie finansowe (36%), a także chęć zwiedzania świata i nauki języka obcego. Jego słaba znajomość jest jednocześnie wskazywana jako największa przeszkoda w podjęciu zatrudnienia za granicą.

Najatrakcyjniejszymi krajami do wyjazdu do pracy są dla Polek Niemcy i Wielka Brytania. Jeśli chodzi o Niemcy, decydującym czynnikiem jest bliskie położenie. W przypadku Wysp główne znaczenie ma znajomość języka angielskiego. Na kolejnych miejscach znajdują się Norwegia i Holandia.Większość badanych kobiet najchętniej podjęłaby za granicą pracę prostą. Najwięcej wskazań dotyczyło sprzątania i prac porządkowych (66%) oraz prac przy zbiorze warzyw i owoców (61%). Nieco mniej Polek chciałoby zostać opiekunką do dzieci (54%), pracować w kuchni (53%), wykonywać pracę biurową (50%) lub zatrudnić się jako opiekunka osób starszych (40%), w przypadku kobiet w wieku 45–60 lat odsetek ten wzrasta do 48%.

Do pracy za granicę wyjeżdżają przeważnie kobiety młode (25–34 lata), z wyższym wykształceniem, mieszkanki dużych miast. Starsze Polki są skłonne do podjęcia zatrudnienia za granicą zdecydowanie rzadziej. Część z nich się jednak na to decyduje.

- Rynek pracy w Polsce preferuje raczej osoby młode. Dlatego trudno się dziwić, że kobiety w wieku powyżej 40 lat starają się znaleźć zajęcie nawet poza granicami kraju. Dotyczy to zwłaszcza osób z prowincji. Często praca za granicą to dla nich szansa na aktywizację zawodową i wsparcie budżetu – mówi Ramona Snarska, dyrektor ds. budowania relacji z klientami z firmy Promedica24.Źródło: infoWire.pl

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również