Polska edycja konkursu manus 2017 rozstrzygnięta

igus, manus © MM Magazyn Przemysłowy

Udostępnij:

Trzy firmy zostały nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu manus za stworzenie najciekawszych aplikacji z użyciem bezsmarownych łożysk igus.

Pierwsza edycja konkursu manus odbyła się w 2003 r. w Niemczech i brało w niej udział 34 uczestników. Była to wspólna inicjatywa firmy igus i producentów polimerów oraz tworzyw sztucznych. Obecnie konkurs jest międzynarodowym wydarzeniem dla całego środowiska przemysłowego pokazującym, co potrafią nowoczesne łożyska ślizgowe z tworzyw sztucznych.Ósma edycja międzynarodowego konkursu, organizowanego co dwa lata, przyciągnęła w tym roku łącznie 541 wynalazców i twórców rozwiązań z całego świata przedstawiających swoje zastosowania łożysk z tworzyw sztucznych.

W Polsce z każdą kolejną edycją konkursu rośnie liczba firm, zgłaszających swoje innowacyjne rozwiązania. W tym roku było to 57 firm i 63 unikalnych aplikacji.

- Bardzo nas to cieszy, że coraz więcej firm docenia nasze produkty i chce podzielić się z innymi swoimi innowacyjnymi pomysłami - mówi Marek Wzorek, prezes zarządu igus.

Polska edycja konkursu również odbywa się co dwa lata i każdorazowo zgłaszane projekty zaskakują innowacyjnością, techniczną i ekonomiczną wydajnością, kreatywnością oraz wynikami. Jury, w skład którego wchodzi m.in. dr inż. Zbigniew Kusznierewicz - wykładowca PW na wydziale Mechatroniki, doceniło 3 firmy, które otrzymają nagrody główne.

Złotą statuetkę manus, dyplom oraz nagrodę w wysokości 2000 zł otrzymuje firma JBG-2 z Warszowic, która zastosowała trybotaśmę w drzwiach przesuwnych chłodziarek. Dzięki zastosowaniu tego materiału, prowadnica działa płynie, charakteryzuje się niskim współczynnikiem tarcia i nie wymaga smarowania. Trybotaśma posiada również możliwość kontaktu bezpośredniego z żywnością, a jej zastosowanie zmniejszyło ilość zabrudzeń gromadzących się przy prowadnicy.

Srebrną statuetkę manus, dyplom oraz nagrodę w wysokości 1500 zł otrzymuje firma Wimed z Tuchowa za aplikację z użyciem łożysk ślizgowych w urządzeniach fitness do treningu na świeżym powietrzu (siłownie plenerowe). Użycie ich zapewnia trwałe, odporne na warunki atmosferyczne działanie, łatwość w montażu i nie wymaga smarowania.

Brązową statuetkę manus, dyplom oraz nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymuje firma CNG System Jacek Rudkowski z Krakowa za aplikację z użyciem łożysk ślizgowych w urządzeniu edukacyjnym „Tor wyścigowy”. Zastosowanie ww. produktów pozwoliło konstruktorom na uzyskanie dużej powtarzalności wyników na torze wyścigowym (jednakowe opory tarcia), dużą niezawodność (nawet w warunkach przeciążeniowych)
i trwałość, co pozwala wydłużyć czas gwarancji urządzenia.Dodatkowo, 4 firmy otrzymały wyróżnienia:
1 wyróżnienie dla firmy NOA za projekt unikalnego napędu wodnego, powstałego dzięki wzorowaniu się na naturze.
2 wyróżnienie dla firmy Sinterit za wykorzystanie łożysk ślizgowych w drukarce 3d w technologii SLS.
3 wyróżnienie dla firmy Plot Electronics, Przemysław Szymański, za zastosowanie materiału iglidur do wyprodukowania polimerowej zębatki do obrotu wrzeciona w ploterze frezującym.
4 wyróżnienie dla firmy Promotor Sales za aplikację: rower o napędzie dźwigniowym z użyciem łożysk stojakowych, głowic przegubowych, widłowych i nowe podejście do napędu rowerowego.

Źródło: igus

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również