Polska elektrownia atomowa będzie na Pomorzu

żródło: adpic © adpic

Udostępnij:

PGE wskazała preferowane przez nią lokalizacje dla budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. To Gąski, Żarnowiec i Choczewo - wszystkie znajdują się na Pomorzu. Ostateczny wybór nastąpi po dodatkowych badaniach wskazanych miejsc.  

O tym wyborze poinformował dziś na konferencji prasowej prezes PGE Tomasz Zadroga. Dodał, że rozważano 92 lokalizacje.- Kluczowa dla wyboru była kwestia chłodzenia, czyli dostępności wody oraz kwestie środowiskowe i terenowe, m.in. geologiczne oraz obecne zagospodarowanie terenu - powiedział dyrektor ds. operacyjnych PGE Energia Jądrowa Jacek Cichosz. Dodał, że wyboru dokonano w oparciu o 53 kryteria.

We wytypowanych przez PGE lokalizacjach wybrana w przetargu firma przeprowadzi teraz specjalistyczne badania. Ostateczna lokalizacja ma być znana za dwa lata. W tym samym czasie ma zostać rozstrzygnięty przetarg na technologię budowy elektrowni. Ten konkurs PGE zamierza rozpisać do końca 2011 roku.

Rządowe plany zakładają wybudowanie przez PGE dwóch siłowni o łącznej mocy 6000 MW. Pierwszy reaktor ma ruszyć do końca 2020 r. Nie wyklucza się też rozpoczęcia po 2020 r. budowy kolejnych elektrowni.

Udostępnij:

Drukuj
Aneta Głodowska
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również