Polska elektrownia atomowa będzie na Pomorzu

Preview
adpic
Reklama
Reklama

PGE wskazała preferowane przez nią lokalizacje dla budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. To Gąski, Żarnowiec i Choczewo - wszystkie znajdują się na Pomorzu. Ostateczny wybór nastąpi po dodatkowych badaniach wskazanych miejsc.  

O tym wyborze poinformował dziś na konferencji prasowej prezes PGE Tomasz Zadroga. Dodał, że rozważano 92 lokalizacje.

Reklama

- Kluczowa dla wyboru była kwestia chłodzenia, czyli dostępności wody oraz kwestie środowiskowe i terenowe, m.in. geologiczne oraz obecne zagospodarowanie terenu - powiedział dyrektor ds. operacyjnych PGE Energia Jądrowa Jacek Cichosz. Dodał, że wyboru dokonano w oparciu o 53 kryteria.

We wytypowanych przez PGE lokalizacjach wybrana w przetargu firma przeprowadzi teraz specjalistyczne badania. Ostateczna lokalizacja ma być znana za dwa lata. W tym samym czasie ma zostać rozstrzygnięty przetarg na technologię budowy elektrowni. Ten konkurs PGE zamierza rozpisać do końca 2011 roku.

Reklama

Rządowe plany zakładają wybudowanie przez PGE dwóch siłowni o łącznej mocy 6000 MW. Pierwszy reaktor ma ruszyć do końca 2020 r. Nie wyklucza się też rozpoczęcia po 2020 r. budowy kolejnych elektrowni.

Reklama

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama