Polska firma BKF wykorzystuje IoT

© kodołamacz.pl

Udostępnij:

Szczecińska firma BKF stworzyła inteligentny system monitorujący pracę urządzeń przemysłowych i ich operatorów EBKF Fleet Manager. Korzystają z niego m.in. duże przedsiębiorstwa produkcyjne.

System EBKF Fleet Manager to nic innego jak praktyczne zastosowanie koncepcji, która staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Chodzi o tzw. internet rzeczy (IoT), zakładający możliwość komunikowania się między sobą różnych urządzeń. Oczywiście za pośrednictwem sieci.– Jeśli chcemy, żeby nasza gospodarka była konkurencyjna, musi szerzej otworzyć się na nowe technologie. Nie powinniśmy mieć kompleksów, mamy niezwykle zdolnych i pracowitych ludzi, którzy się tym zajmują – uważa Piotr Andrzejewski, prezes zarządu BKF.

Internet rzeczy jest także wykorzystywany w przemyśle. Jednak na razie niewiele firm, szczególnie polskich, wie, jak tę koncepcję wykorzystywać w prowadzonym przez siebie biznesie. A szkoda, gdyż eksperci są przekonani, że w przemysłowym internecie rzeczy drzemie ogromny potencjał. EBKF Fleet Manager został stworzony porzez kilkuosobowy zespół programistów (nazwany EBKF).

Jak działa system? W każdym urządzeniu (np. spawarki, wtryskarki, zmywarki, wózka widłowego) instaluje się specjalną płytkę. Na niej gromadzone są wszystkie informacje o maszynie, które nas interesują. Mogą to być np. dane o czasie pracy urządzenia czy natężeniu prądu. Potem za pomocą internetu informacje zgromadzone na płytkach transmitowane są do programu stworzonego w chmurze obliczeniowej. Tam są przetwarzane i analizowane.

– Wszystkie dane są widoczne w specjalnej aplikacji – wyjaśnia Andrzejewski. – Można z niej korzystać za pomocą komputera, tabletu czy smartfona i w czasie rzeczywistym śledzić informacje, które są pokazywane w atrakcyjnej formie wykresów.

Dzięki implementacji inteligentnego systemu można m.in. na bieżąco sprawdzić jakość pracy urządzeń oraz czas pracy i lokalizację osób, które z nich korzystają. Przynosi to firmie wiele korzyści: rozliczanie pracowników za dokładny czas pracy, obniżenie kosztów produkcji czy optymalizację procesów służących wydajności pracy.Z systemu z powodzeniem korzysta od tego roku notowane na GPW Przedsiębiorstwo Modernizacji Urządzeń Energetycznych Remak, wyspecjalizowane przede wszystkim w pracach montażowych dla energetyki. EBKF Fleet Manager służy mu do sprawdzania urządzeń i czasu pracy spawaczy. Pozwala na monitorowanie takich parametrów spawania jak czas jarzenia łuku, czas pracy urządzenia, natężenie prądu, napięcie, prędkość podawania drutu oraz przepływ gazu.

 

Źródło: BKF

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również