Polska Grupa Zbrojeniowa liczy na ogromny kontrakt

©

Udostępnij:

Polska Grupa Zbrojeniowa zapowiedziała rewizję strategii na lata 2015–2030. Podtrzymuje chęć uczestniczenia w Programie Modernizacji Technicznej polskiej armii i będzie się starać o kontrakty wartości 60 mld zł. Przedstawiciele grupy podkreślają, że ma ona być strategicznym elementem systemu bezpieczeństwa kraju i jednocześnie rezygnuje z osiągnięcia zaplanowanych wcześniej celów finansowych. 

O potrzebie zmian PGZ mówiła podczas konferencji NCSS dot. przemysłu zbrojeniowego.Polska Grupa Zbrojeniowa chce być strategicznym elementem systemu bezpieczeństwa państwa. Czyli to, że zostaliśmy przeniesieni pod nadzór Ministerstwa Obrony Narodowej ma dla nas wymierne znaczenie. Po drugie, chcemy uczestniczyć w istotny sposób w gospodarce opartej na wiedzy i reindustrializacji – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Szczepan Ruman, dyrektor Biura Strategii i Analiz w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. – Mamy takie poczucie, że jako grupa przemysłowa o obrotach rzędu 5 mld zł powinniśmy być istotnym tego elementem.

Polska Grupa Zbrojeniowa składa się z ponad 60 spółek i zatrudnia 17,5 tys. osób. Jej roczne przychody sięgają 5 mld zł, zaś rentowność EBITDA – 11 proc. W pierwotnych założeniach strategii do 2030 r. zakładano wzrost tych przychodów do 12 mld zł, a rentowności do 15 proc., jednak obecnie zapowiedziano zaniechanie tych celów. Na razie grupa podczas konferencji Narodowego Centrum Studiów Strategicznych przedstawiła zaktualizowane cele strategiczne. Nowa strategia zostanie ogłoszona pod koniec miesiąca.

Po trzecie, w obszarze produkcji stawiamy na kooperację i partnerstwo, jesteśmy bardzo otwarci na partnerstwa, które przyczynia się do transferu technologii do Polskiej Grupy Zbrojeniowej i do przemysłu w Polsce – podkreśla Ruman.

Jednym z celów Polskiej Grupy Zbrojeniowej ma być utworzenie Centrum Innowacji, koordynowanie obszarów badań i rozwoju oraz akwizycja spółek i myśli technologicznej. Jej zadaniem będzie też wspieranie polskich małych i średnich firm kooperujących z PGZ.

Myślę, że polskie małe i średnie przedsiębiorstwa mają bardzo wiele do zaoferowania również w obszarze innowacyjności, dlatego że bardzo często to w takich firmach panuje bardzo dobry klimat do powstawania innowacyjnych rozwiązań. My, jako Polska Grupa Zbrojeniowa, jesteśmy z jednej strony otwarci na współpracę, z drugiej strony otwarci na akwizycję tego typu przedsiębiorstw, które uzupełniałyby kompetencyjnie zakres naszej oferty – zapowiada Szczepan Ruman.

Grupa podtrzymała zamiar aktywnego uczestniczenia w Programie Modernizacji Technicznej polskiej armii, który ma być aktualizowany przez MON. Wartość kontraktów możliwych do pozyskania szacuje na ponad 60 mld zł.

Perspektywy rozwoju Polskiej Grupy Zbrojeniowej są jak najlepsze. Będziemy chcieli pozyskać programy i realizować kompleksowo Program Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP o wartości powyżej 60 mld zł. Jeżeli ten program będzie poszerzany, to myślę, że Polska Grupa Zbrojeniowa również będzie w tym partycypować. Mam nadzieję, że będzie to istotny i przełomowy element rozwoju całego polskiego przemysłu zbrojeniowego – podkreśla dyrektor Biura Strategii i Analiz w Polskiej Grupie ZbrojeniowejZapewnia, że dla PGZ bardzo istotne jest również to, by budowana oferta była atrakcyjna również za granicą.

Liczymy na to, że w oparciu o partnerstwo, o produkty, które stworzymy na potrzeby Programu Modernizacji Technicznej, będziemy mogli eksportować nasze produkty i uczestniczyć w międzynarodowych łańcuchach dostaw – informuje Ruman.

Źródło: Newseria

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również