Polska Grupa Zbrojeniowa nawiązuje współpracę z Thales

Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej i MESKO oraz francuskiej firmy TDA (100 proc. własność Thales) poinformowali w Kielcach o nawiązaniu współpracy w zakresie produkcji w Polsce rakiet indukcyjnych przeznaczonych zarówno na rynek krajowy, jak i rynki zagraniczne.

Produkcją zajmie się zakład MESKO ze Skarżyska-Kamiennej, we współpracy z firmą Thales. Związane z produkcją rakiet indukcyjnych procesy kwalifikacyjne to dla fabryki możliwość dalszego rozwoju swoich kompetencji. - Kooperacja z francuskimi partnerami istotnie podniesie kompetencje spółek z Grupy PGZ oraz przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności naszej oferty. Współpraca z takimi partnerami, jak Thales, znacznie podnosi poziom polskiego przemysłu obronnego, czego dowodem jest właśnie podpisane porozumienie dotyczące produkcji rakiet przeznaczonych na eksport do innych państw europejskich. Cieszę się, że umacnia to partnerskie relacje pomiędzy PGZ i Thales – powiedział Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Arkadiusz Siwko.

- Nasze wspólne możliwości produkcyjne oraz zdolność do współpracy dadzą nam nowe możliwości eksportowe oraz pozwolą stworzyć stabilną bazę dla polskich sił zbrojnych, jeśli rakiety indukcyjne będą stosowane w przyszłości w polskiej flocie helikopterów. Cieszymy się niezmiernie, że możemy pomóc w rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego poprzez transfer zaawansowanych technologii - powiedział Paweł Piotrowski, Prezes Zarządu Thales Polska.

W wyniku podpisanego porozumienia Polska stanie się producentem nowoczesnych rakiet indukcyjnych, co oznacza również transfer technologii do Polski. PGZ i Thales-TDA sprawdzą także możliwości produkcji nisko kosztowych systemów naprowadzania.

System rakiet indukcyjnych to nowa generacja systemu rakiet wykorzystujących elektronikę i technologię bezprzewodową. Zastosowana zaawansowana technologia łączności bezprzewodowej niweluje ryzyko wystąpienia uszkodzeń powodowanych przez ciała obce (tzw. Foreign Object Damage; FOD), niewypałów, czy przypadkowego zapłonu elektromagnetycznego. Pociski tego typu nie mogą̨ być używane jako improwizowane urządzenia wybuchowe (tzw. Improvised Explosive Devices; IED); nie ma też możliwości, by zostały one wystrzelone przez wrogie wyrzutnie.

Źródło: PGZ

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę